SAHİLLERİN KULLANIMINDA TÜKETİCİ HAKLARI RAPORU

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ayrıca birçok göl, nehir kıyısı bulunan Ülkemizde, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte serinlemek, dinlenmek isteyen vatandaşın keyfini kaçıran durumlar yaşanmaktadır.

Kıyı şeridinde yasalara uygun olup olmadığı tartışmalı tesislerin, plajların çalışanları ile şezlong, şemsiye kiralama veya kafeterya hizmeti almadığı halde ücret talep edilmesi sonucunda uyuşmazlıklar, protestolar, şikayetler hatta kavgalar gündeme gelmektedir.

TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği, ticari amaçlar dışında hareket eden vatandaşın, sağlık ve güvenlik hakkı yanı sıra maddi çıkarlarını da korumak kapsamında sahil kullanımı ile ilgili tüm yasal düzenlemeleri inceleyerek bir rapor oluşturmuştur.

Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufunda, kamu yararı çerçevesinde herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olan ve yapı veya engel inşa edilemeyen alanlardır.

3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun 6. maddesi; “Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz” demektedir.

Mevcut durumda ise çeşitli ad ve amaçlarla kıyılarımızın parsellendiği, bir kesim kişilerin kullanımına özgülendiği, hukuka aykırı olarak yapı veya engellerin inşa edildiği ve son olarak kıyılardan yararlanmak için ücret talep edildiği alanlar haline gelmiştir.

Tüketicilerin maddi ve manevi sağlığını korumak üzere;

3621 sayılı Kıyı Kanunu ile de görevli ve yetkili kılınan,  Belediyeler, Mülki amirler, Kolluk Kuvvetleri, Cumhuriyet Savcılıkları ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da üzerine düşeni yapması beklenmektedir.  Kurumların bu hukuksuzluklarla mücadelesinde kişilerin rast geldiği hukuksuzlukları bildirme sorumluluğu vardır.

TÜSODER olarak kıyılar ile ilgili mevzuatın özellikle ticari bir kazancı olmadan sahil şeridini kullanan vatandaşın lehine uygulanması, huzurlu, keyifli tatil geçirebilmesi konusunda yetkili tüm kurumları göreve davet etmekteyiz.

 Konu hakkındaki detaylı raporumuza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Dr. Deniz ÖNER

TÜSODER Genel Başkanı

Paylaş

Bir cevap yazın

*