Arızalı Tabletin Yenisi İle Değiştirilmesi

Olayın Özeti: Tüketici, 15.01.2015 tarihinde ……………. A.Ş.’den 225,00TL bedelle tablet satın aldığını, arızası sebebi ile servise gönderdiğini, ancak yapılmadan kendisine teslim edildiğini, tekrar servise verdiğini, arızasının devam ettiğini, bu sebeple söz konusu ürünün tekrar incelenerek yenisi ile değiştirilmesi yönünde karar verilmesini arz ve talep etmektedir.

 Şikayet Edilenin Savunmasının Özeti: İlgili firmadan 11.05.2015 tarihli yazımızla savunma istenmiş, ilgili firma savunmasında özetle; ‘‘mağazalarımızda satışı gerçekleştirilen ürünlerin satış sonrası hizmetleri ürünün distribütörü veya üreticisi tarafından belirlenen yetkili servisler tarafından verilmektedir. Müşteri memnuniyetine verilen önem ……. hizmet anlayışının temelini oluşturduğundan ……….. üretici firma olmamasına rağmen, müşterilerinin memnuniyetini sağlamak adına servis hizmetleri konusunda operasyonel destek sağlamaya çalışmaktadır’’ şeklinde cevap vermiştir.

İnceleme ve Gerekçe: Tüketicinin dosya ve ekleri ile ilgili firmanın savunmasının incelenmesinden sonra ……………………. bilirkişi olarak görevlendirilmiştir. Bilirkişi raporunda özetle; incelemeye konu tablette ve ekranında kullanım kaynaklı çizikler olduğu, tabletin iç incelemesinde bir probleme rastlanılmadığı, tabletle birlikte gelen şarj aletinin bozuk olduğunu ve cihazı şarj etmediğini, şarj cihazının arızalı besleme ünitesinin aksesuar grubundan olduğu için ve besleme geriliminden kaynaklı arızalara maruz kalacağından garantili olmadığı, tablet başka bir şarj cihazı ile şarj olduğunu, tabletin açılmak istendiğinde yazılımının silinmiş ya da sistem dosyalarının arızaya uğramış olduğunun tespit edildiğini, tabletin yazılımının silinmesinin, çökmesinin, tüketicinin kullandığı programlar, oyunlar veya girilen sitelerdeki virüslerden olduğunu, bunun da tabletteki arızanın üretimden değil de tüketicinin kullanımından kaynaklandığını, bu durumda arızanın tüketici kaynaklı bir olduğu, yönünde verdiği rapor doğrultusunda, aşağıdaki hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Tüketicinin talebinin reddine, itirazı kabil olmak üzere karar verildi

NOT: 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 70. Maddesi’nin 3. fıkrası uyarınca taraflar, Hakem Heyeti kararlarına karşı, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Hakem Heyetinin bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler.

Kaynak: http://tuketicikararlari.net/arizali-tabletin-yenisi-ile-degistirilmesi/

1 yorum

ben casper bir telofon aldım ve arızalandı servise gönderdim bana 285 tl masraf söylediler ama benim telefonum garantili olmasına rağmen yapılmadı ben tekrar arayarak telofonumun garantili olduğunu söyledim ve ben tamircide telofonumu yaptırdım şimdi yine aynı arızayla karşılaştım ne yapmam gerekir ben mağdur durumdayım saygılarımla

Bir cevap yazın

*