DEVRE TATİLLER, DEVRE MÜLKLER DERKEN DEVRELERİNİZ YANMASIN!

Bedava peynir fare kapanında olur! Derler.

Devre tatil, devre mülk satanların pazarlama faaliyetleri için birçok telefonlar alıyoruz ya da yüz yüze davetler. Bedava yemek ve tatil, gezi vaatleri ile oluyor çoğunlukla, en azından götürüp gezdirmek, göstermek gibi turlar yapılıyor.

Bunlara katıldığımızda ise ya borçlu hissetmek, ya da reklam ve tanıtımın hipnotize edici etkisi altında çok verimli bir yatırım yapacağımıza inandırılarak;  firmalar hakkında yeterli araştırmayı yapmadan, sözleşmeleri okumadan taahhütlere giriyoruz.

Birkaç gün sonra hipnoz etkisi geçince de telaş içinde imzaladığımız senetleri geri alıp nasıl bu yükümlülükten kurtulabileceğimiz telaşına düşüyoruz. O zaman araştırmalar yapılıyor, ya da firmaya dönüp vazgeçtim deniliyor ve onlar da size –işini düzgün yapanları tenzih ederim- GEÇMİŞ OLSUN diyor.

Bir kere elini aldım, kolun da benimdir!

Havalar ısındıkça DEVRE MÜLK ve DEVRE TATİL satışları ile ilgili birçok soru ve şikâyetler gelmeye başladı TÜSODER sosyal medya hesaplarımıza.

Bu konuda haklarınız ve sorumluluklarınız konusunda bir kısa bilgilendirme notu ve çözümü ile ilgili linkleri özetleyelim:

1-Bir tanıtım duyurusu aldığınızda söz konusu satıcı ve aracı ile –önceden-  araştırma yapın.

2-Eğer satın almaya karar verdiyseniz, bir gün önceden size verilmesi zorunlu olan ÖN BİLGİLENDİRME FORMUNU okuyun.

3-Her ne olursa olsun, 14 gün içinde HİÇBİR CEZAİ ŞART OLMADAN CAYMA HAKKINIZ bulunduğunu bilin. Eğer ön bilgilendirme formu vermemişse, sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirmezse, cayma formu örneği vermemişse bu cayma süresi 1 YILDIR.

(Dikkat: Eğer gerçek bir firma yok ise ortada, bu haklarınız işe yaramayacaktır.)

4-Geriye dönük tarihle imza atmayın, sözleşmenin bir nüshasını mutlaka isteyin ve muhafaza edin.

5-Cayma bildiriminizi, eğer mülk sözleşmesi varsa noterlerden, yoksa yazılı (iadeli taahhütlü posta gibi) veya elektronik posta yoluyla iletebilirsiniz.

6-Yasal süresi içinde cayma hakkınızı kullandığınızda firma sizden HERHANGİ BİR BEDEL talep edemez.

7-Firma tanıtım masraflarını geri isteyemez.

8-İnşaatı devam eden devre tatil ünitelerinden devir/teslime kadar her zaman cayma hakkınız bulunmaktadır. Ancak firma taahhütlerini yerine getirmek koşuluyla satış bedelinin yüzde ikisine kadar tazminat talep edebilir.

9-Proje değişiklikleri bildirildiğinde 1 ay içinde sözleşmeden dönebilirsiniz. Mücbir sebepler ya da yasal zorunluluk varsa satış bedelinin yüzde ikisine kadar tazminat talep edebilirler.

10- Ön ödemeli devre tatil satışları, 36 ayı geçmeden bitirilmelidir.

11- Firmaların devre mülk inşaatı için gerekli yasal belgeleri alıp almadığı mutlaka araştırılmalıdır. Yapı ruhsatı, termal tesislerde ÇED raporu, sondaj ruhsatı vb.

Dr. Deniz ÖNER

TÜSODER Genel Başkan

İlgili linkler:
http://www.tuketiciakademisi.gov.tr/tr-tr/ogrenmek-istiyorum/on-odemeli-konut-satislari-ve-haklariniz#13deb180475b6e48976d0946ce9aa03d
http://www.consumeracademy.gov.tr/data/580f4b7f1a79f752a4df67b5/G%C3%BCncel%20T%C3%BCketici.pdf  IV. Bölüm, madde 45 ile 58 arası

Paylaş

Bir cevap yazın

*