Bayram tatilinde hırsız ve kalpazanlara dikkat !

Tüketici Sorunları Derneği ( TÜSODER ) Finans Komisyonu Üyesi İslam Memiş; Bayram tatilinde yaşanacak hırsızlık ve kalpazanlıklara karşı vatandaşları uyardı. Memiş;

Bayram tatilinin gelmesiyle beraber hırsızlar ve kalpazanlar iş başında.

Her bayram tatilinde genelde herkes ya tatile gider yada memleketine, ancak tatillerin uzun olması bazı önlemleri de almamızı beraberinde gerektiriyor.

Vatandaşların en çok yaptığı hatalardan biri evlerinde altın takılarını ve nakit birikimlerini güvenceye almadan bırakıp gitmeleri.Halbuki bayram öncesinde bankadan kasa kiralayıp kasada muhafaza edebilir yada kuyumcusuna gidip tatil süresince emanete bırakabilirler. Altın yada nakit birikimlerini tatile giderken yanında götürenler varsa, bu vatandaşlarımız altın yada birikimlerini otel odasında kesinlikle bırakmamalıdırlar. Reception’da bulunan kasalarda muhafaza etmelerini anımsatmak isteriz.

Tatile daha çıkmamış yada bundan sonra tatil yapacak vatandaşlarımız, tatile çıkmadan önce tüm altınlarını kuyumcularında liste hazırlatmalı ve değer tespiti yaptırmalılar. Herhangi bir hırsızlık durumunda neleri vardı ? Ne kadar değeri vardı ? Bilmeleri daha kolay olur. Emniyet birimlerine de yardımcı olunan bu bilgiler hem mağdur hem emniyet için önem arz etmektedir.

Diğer önemli hususta vatandaşlar tatilde kuyumcular kapalı diye tanımadıkları kişilerden kesinlikle altın satın almaya kalkmasınlar. Tanımadıkları kişilerden ne döviz nede altın alıp karşılığında nakit para versinler. Çünkü almış oldukları altın yada dövizin sahte olma olasılığı yüksektir. Vatandaşlar almış oldukları altın yada dövizin sahte olduğunu ancak 3 gün sonra öğrenebilecekler. O zamanda iş işten geçmiş olacak…Tatil sezonunda en sık yaşanan mağduriyetlerden biri de “Sahte Para” mağduriyeti.
Kalpazanlar bayram öncesinde bastıkları sahte paraları genelde alış verişin yoğun olduğu zamanlarda veya akşam saatlerinde ellerinden çıkartırlar. Kalabalık yerleri tercih eden kalpazanlar kafa karıştırarak vatandaşı mağdur ederler.

Birde döviz büfelerinin ve bankaların kapattığı saatten sonra piyasaya çıkarlar. Çünkü esnaf veya vatandaş şüpheli bir durumda gidip parayı kontrol ettiremeyecek bunun farkında olan kalpazanlar rolünü çok güzel yapar. Kalpazanlar çoğunlukla sahte parayı elden bozdurma amaçlı vermezler, alış veriş yapıp para üstü alarak verirler ki karşı taraf şüphelenmesin.

Bu uyarılara önce tatilcilerin duyarlı olması gerekiyor, sonrada esnafların. Tatilciler kesinlikle almış oldukları para üstlerini kontrol etmeden ceplerine koymasınlar. Esnaflarda müşteri yoğunluğunun yaşandığı saatlerde almış oldukları paraları kontrol etmeden kasaya koymamalı.

Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlar tatilini zehir etmemek için karakola gidip şikayetçi olmuyorlar. Esnaflarda para kazanacağı en yoğun sezonda vakit harcamayıp uğraşmak istemiyorlar. Yapılacak en kesin çözüm sahte parayı yırtıp atmaktır. Böylelikle başkalarının canının yanmasını engellemiş oluruz.

Diğer Haber kaynağı; http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/bayramda-kalpazanlara-dikkat-259628.html

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

*