Devremülk Dolandırıcılığına Dikkat

Bu konuda aslında bir çok yayınımız, haberimiz ve yazılarımız oldu. Ancak geçtiğimiz günlerde üyelerimizin başına benzer bir olay gelince yeniden bu konuyu irdelemek gerektiğini düşündüm.

Üyelerimizin başından geçen olay şu şekilde cereyen ediyor;

Araçlarına yakıt almak için bir istasyonunda duruyorlar. Yakıt alırken bir kişi yaklaşıyor yanlarına ve Bodrumda 5 yıldızlı bir otelde 2 kişilik bedava tatil çekilişi yaptıklarını, otelin tv vs reklamına para harcamak yerine bu şekilde bir promosyon ile reklam yapmak istediğini belirtiyor. Bir çekiliş formu olduğunu ve formu doldurarak bu çekilişe hak kazanıldığını belirtiyor. Arkadaşlarımızda formu doldurtuyorlar.

Aradan bir süre geçtikten sonra telefonları çalıyor. Arayan kişi çekilişi kazandıklarını, bedava tatil hakkını elde ettiklerini ve bir akşam yemeği eşliğinde toplantı ile tatil çeklerini kendilerine vereceklerini söyleyerek davet tarihini bildiriyor. Arkadaşlarımızda katılacaklarını belirtiyorlar.

Kozyatağı tarafında bir ofise davet ediliyorlar ve gidiyorlar. Ofise gittiklerinde kendileri gibi bir çok kişinin de orada olduğunu görüyorlar. Ortada bir akşam yemeği yok. Ortam aşırı müzikli, ışıklı ve yuvarlak masalardan oluşan bir ortam. Burada asıl önemli kısım ise davete mutlaka eşli katılmaları gerektiği konusundaki ısrar. Neyse arkadaşlar giriyor. Düzen öyle bir kurulmuş ki katılımcılar birbirini görmeyek şekilde oturtuluyor. Her masada da firmadan bir yetkili oturuyor.

Yetkili ilk 30 dakika havadan sudan konuşuyor. Sohbet ediyor, sizi tanımaya çalışıyor. Sürenin sonuna doğru orada müdür olduğunu düşündükleri biri masaları gezerek keçeli kalem bırakıyor. O andan itibaren masadaki yetkililer dosyaları açıyor ve konuya giriyor. Ortada bir tatil yok. Aslında amaç size devremülk satmak. Devremülk satarlarsa sizi bedava tatile yollayacaklarını belirtiyorlar. Bunun gibi bir çok örnekle karşılaştık. Kurasız HACCA gönderme, kaplıca tatili v.s. gibi versiyonlarla size devremülk satmaya çalışıyorlar. Senetleri size imzalatıyorlar. Birde sözleşme yapıyorlar. Kullanmazsanız çok iyi fiyatlara kiralayabilirsiniz vs gibi iştah kabartıcı seçenekleri de cabası. Sonrasında ise bakım bedelleri vs bir çok ödeme talep ediliyor. Ödemezseniz sözleşmeyi göstererek icra takiplerine maruz kalıyorsunuz. Sözleşmeden caymak istediğinizde kabul etmiyorlar, senetlerinizi vermiyorlar ve vadeleri geçtiği için de onları da icra takibine koyuyorlar. Sonrası ise tam bir kabus. Siz bedava tatil diye gidip binlerce lira borçlanıp çıkıyorsunuz. Ödemezseniz icra tehditi de bir başka boyutu.

Yukarıda bahsettiğim olaylar nedeniyle onlarca şikayet alıyoruz. Ancak bu firmalar hala insanları kandırmaya devam ediyor.

Bütün sene çalışıp tatil yapma hevesiniz böylelikle zehir oluyor. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için öncelikle iyi araştırma yapmalısınız. Devremülk sözleşmelerinizin de mutlaka noter üzerinden yapılmasına dikkat edin. Böylelikle yasal ve geçerliliği olan bir belge elinizde olsun. Özellikle uyarmak istediğim husus: Noter kanalıyla yapılmayan sözleşmelerin hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır.

Kimse kimseye bedava tatil vermez. Bu konuda dikkatli olunuz ve dolandırıcılara prim vermeyiniz.

Kerem ATEŞ

TÜSODER Genel Sekreteri

Paylaş

Bir cevap yazın

*