Kurbanda “Çapraz Bulaşma”ya Dikkat

TÜSODER Gıda Komisyonu Başkanı Veteriner Hekim Demir: “Çapraz bulaşmanın en çok meydana geldiği noktalardan birisi de bıçakların kullanımıdır. Saplarının farklı renklerde olması tercih edilen, kesim bıçağı, deri sıyırma bıçağı, kemik sıyırma ve et parçalama bıçakları ile iç organlar için kullanılacak bıçaklar ayrı ayrı temin edilmeli ve sadece görevine uygun alanda kullanılmalıdır”

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Gıda Komisyonu Başkanı Veteriner Hekim Dr. Can Demir, “Çapraz bulaşmanın en çok meydana geldiği noktalardan birisi de bıçakların kullanımıdır. Saplarının farklı renklerde olması tercih edilen, kesim bıçağı, deri sıyırma bıçağı, kemik sıyırma ve et parçalama bıçakları ile iç organlar için kullanılacak bıçaklar ayrı ayrı temin edilmeli ve sadece görevine uygun alanda kullanılmalıdır” dedi.

Demir, yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi Kurban Bayramı yaklaşınca, kurban kesiminde ve sonrasında dikkat edilecek hususların, çeşitli kişi ve kuruluşlarca dile getirildiğini belirtti.

Kurban Kestirirken Dikkatli Olun

Bu açıklamalar neticesinde geçen 10 yıllık süreçte, yerel yönetimler başta olmak üzere, açıklanan hususlara kurban kesiminde dikkat edilme oranının gün geçtikçe yükseldiğine dikkati çeken Demir, “TUSODER olarak tüketicilere önerimiz, çok cüzi fiyatlarda, bu konuda hizmet veren ve hijyen yönünden güvendiğiniz mahalle veya market kasabınızın her gün aktif kullandığı kıyma makinalarından yararlanmalarıdır. Kıyma makinesinin ezici döner topu, aynası, bıçağı ve hatta aynayı sökmek için kullanılan bilezik parçası dahil paslanmaz krom çelikten yapılmış ve sürekli kullanıma hazır tutulan kasaplarımızdaki kıyma makinelerinde ayrıca ısınmaya ve bakteri üremesine engel olacak şekilde soğutucu aparatı olan makinelerdir” diye konuştu.

“Dünya Veteriner otoritelerinin bildirimlerinde, şarbon, brusella ve E. coli O157:H7 (koli basili bakterisinin en zararlı tipi) başta olmak üzere bulaşabilecek 230’dan daha fazla zoonoz hastalığın insanlara geçebildiği belirtilmektedir” diyen Demir, “Akademik kuruluşların yaptığı piyasa araştırmaları neticesinde, maalesef ülkemizde de E. coli O157:H7 nin varlığı tespit edildiği bilimsel kaynaklarda görülmektedir. İnsanların ve hayvanların bağırsaklarında yaşayan, E coli’nin en tehlikeli tipi olarak bildirilen E. coli O157:H7 kanlı ishale, özellikle 10 yaş altı çocuklar ile ileri yaşlı insanlarda böbrek yetmezliğine ve ölümlere neden olduğu bilinen gerçektir. E. coli O157:H7 çoğunlukla sığırlardan ve sığırdan elde edilen et ürünlerinden insanlara geçen, gıda kökenli enfeksiyonlara neden olan patojenlerdendir. Temiz etlere bulaşmanın ana kaynağı bağırsaklarla veya içeriğiyle temas eden bıçaklar gelmektedir” ifadesinde bulundu.

Kurbanda Bıçaklar Bulaşıcı Hastalıklara Sebep Olabilir

Kesim için kullanılacak bıçakların paslanmaz krom çelikten olması gerektiğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

“Bıçaklar, mümkünse sapı da aynı malzemeden veya sert plastik malzemeden olmalı ve aynı zamanda çok iyi bilenmiş olmalı ki kesim esnasında bir defada işlem görmesi sağlanmalıdır. Çapraz bulaşmanın en çok meydana geldiği noktalardan birisi de bıçakların kullanımıdır.

Sapları farklı renklerde olması tercih edilen, kesim bıçağı, deri sıyırma bıçağı, kemik sıyırma ve et parçalama bıçakları ile iç organlar için kullanılacak bıçaklar ayrı ayrı temin edilmeli ve sadece görevine uygun alanda kullanılmalıdır. Özellikle, iç organlar için kullanılan bıçaklarla kesinlikle temiz etler doğranmamalıdır. Askı kancaları, masat kullanımı, satır, balta ve et döveceği de paslanmaz krom çelik malzemeden olmalı ve kullanırken bulaşma tehlikesine dikkat edilmelidir.

Ayrıca, çapraz bulaşmanın en çok meydana geldiği noktalardan diğeri olan ve yılda bir defa kullanılan mutfakta bir köşede veya kilerde, depoda bekletilen kısmen paslı ve küflü hijyen yönünden uygunsuz kıyma makineleridir. Bu durumdaki makineler kullanılmamalıdır.”

Diğer haber kaynağı;

http://www.radikal.com.tr/bursa_haber/kurbanda_capraz_bulasmaya_dikkat-1438805

Paylaş