Çevre Bakanlığı’na Volkswagen çağrısı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, emisyon ölçüm raporlarını manipüle ettiği belirlenen Volkswagen ile ilgili ortaya çıkan durumun Türkiye’deki araç muayenesini de gündeme getirdiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı konuya el atmaya davet eden Ağaoğlu, “Malum Volkswagen marka taşıtları Doğuş Grubu satıyor. Taşıtların periyodik muayeneleri de bu grubun şirketlerinden TÜVTÜRK tarafından yapılıyor. Burada önemli olan muayeneler yapılırken emisyon ölçümünde ayıpların ortaya çıkmamasıdır.” dedi.

Söz konusu araçların Türkiye’de de araç muayenesinden geçtiğini vurgulayan Ağaoğlu, “Doğuş Grubu burada derhal tatmin edici bir açıklama yapmalıdır. Emisyon ölçümü ile ilgili ayıbın periyodik muayenelerde ortaya koyulmaması sorundur. Burada emisyon ölçümünü yapan kurumun, bu taşıtları ithal edip satan şirketin de aynı grup içinde olduğu görülmektedir. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerekli incelemeyi yaparak yasanın öngördüğü yaptırımları uygulaması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Tüketici Kanunu’na göre bu taşıtların ayıplı durumda olduğunu ifade eden Ağaoğlu, şunları söyledi:

“Burada garanti müddeti dolsa dahi ayıp hile ile saklandığından zaman aşımı hükümleri uygulanmaz. Tüketiciler, firmaya yazılı olarak başvurarak taşıtlarının yenisi ile değiştirilmesini talep edebilir. Tüketici, firma olumlu cevap vermediği takdirde harç ödemeden Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nun 11. ve 12. maddelerine göre eski otomobillerinin yenisi ile değiştirilmesine yönelik karar talep edebilir.”

 

Paylaş