TÜSODER-TÜKETİCİ SORUNLARI DERNEĞİ 2. KADIKÖY SAĞLIK ŞENLİĞİ’NE KATILDI.

“Sağlık yoksa hiçbir şey yoktur, herkes için sağlık”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1948 yılında anayasasının yürürlüğe girdiği 7 Nisan tüm dünyada eşzamanlı olarak “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanmakta ve her yıl yeni bir konu üzerinde etkinlikler sürdürülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nün bu seneki farkındalık konusu “Evrensel Sağlık Sigortaları” dır.

TÜSODER’in de bileşeni olduğu Kadıköy Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubunca bu yıl ikincisi düzenlenen Kadıköy Sağlık Şenliği, Göztepe Özgürlük Parkında 8 Nisan 2018, pazar günü yapıldı.

30’a yakın sivil toplum örgütü, yerel yönetimler ve kurumlarla beraber düzenlenen Kadıköy Sağlık Şenliği; Hasta derneklerinin tanıtımları, sağlık kurumlarının ölçümleri yanı sıra; Kızılay tarafından kan bağışı ve İl Sağlık Müdürlüğü, Organ ve Doku Nakli Koordinatörlerince organ bağışı, Kadıköy Belediyesi’nin sağlık birimlerinin tanıtılması, dans gösterileri, yoga, yüz boyama, çocuklara yönelik çeşitli oyun ve aktivitelerle gün boyunca devam etti.

Şenlik boyunca çeşitli konularda kısa söyleşiler yapıldı.

TÜSODER Genel Başkanı Dr. Deniz ÖNER;

Dünya Sağlık Örgütü’nün “Sağlık yoksa hiçbir şey yoktur, herkes için sağlık” sloganı ile 2018 yılı hedefi hakkında bilgi vermiş; Sağlığın tanımı, herkes tarafından ulaşılabilir olması ile beden, zihin ve sosyal sağlığın önemini anlatmıştır. Ülkemizde tütün kullanımının, obezite, antibiyotik kullanımının azaltılması ile özellikle Nişasta Bazlı Şeker konularına dikkat çekmiştir.

2.Kadıköy Sağlık Şenliği kapsamında ayrıca stresle baş etmenin yolları, hasta hakları ve Alzheimer tedavisinde son yaklaşımlara dair çeşitli konularda söyleşiler de yapılmıştır.

 

TÜSODER öncü bilgilendirme etkinliklerine devam edecektir.

Paylaş

Bir cevap yazın

*