‘’Dünya Sağlık Günü’’nde, #herkesiçinsağlık diyoruz ve II. Kadıköy Sağlık Şenliği’nde buluşuyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün anayasası, 26 ülkenin onayı ile, 7 Nisan 1948’de yürürlüğe girdiği için, her yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü, ve 7-13 Nisan tarihleri arasında da, Dünya Sağlık Haftası çoğu ülkede eş zamanlı olarak kutlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü, bu özel günü tüm dünyanın dikkatini çekmek için bir fırsat olarak görür ve her sene belirlediği farklı bir sağlık teması ile, o konuya yönelik uluslararası ve bölgesel etkinlikler düzenler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nün bu seneki farkındalık konusu da, “Evrensel Sağlık Sigortaları” dır. “Sağlık yoksa hiçbir şey yoktur, herkes için sağlık” sloganı ile 2018 yılı itibarı ile bu alanda öncelikli hedefler belirlemiş ve çalışmalarına, dünya genelinde özellikle ekonomik açıdan güçsüz ülkelerdeki çocuk ve yaşlıların kesintisiz sağlık hizmetinden faydalanabilmesini amaçlayarak başlamıştır. Bu yönde fon sağlama kararı almış olan WHO, bu fonun ihtiyaçların belirlenmesi ve dağıtım kriterleri konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Bizler, Kadıköy Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu olarak, #herkesiçinsağlık  diyerek, hasta hakları savunucuları olan  STK’lar, meslek odaları ve kamu kurumları ile ikinci defa bir araya geldik ve Dünya Sağlık Günü’nde düzenlediğimiz “II. Kadıköy Sağlık Şenliği”nde halk sağlığı konusunda toplumda farkındalık oluşturmayı hedefledik.

Şenliğimiz, bir yandan  ruhlarımıza pansuman olacak, bir yandan da uzman konuşmacılarımız sayesinde, halkımızı bilinçlendirecektir.

Çeşitli dans ve aktivitelerle, sağlıklı ve müzik dolu bir gün devam ederken, sağlık kurumlarının farklı ölçümleri, Kızılay’ın kan bağışı, Organ Bağışı Kadıköy Belediyesi’nin sağlık birimlerinin tanıtımı, yoga, yüz boyama, çeşitli oyun ve aktivitelerle çocuklara yönelik faaliyetler de, tüm gün devam edecektir.

Kadıköy Sağlık Şenliğimiz, bu sene 26 hasta derneği (sivil toplum kuruluşu),yerel yönetimler ve kurumlarla beraber  8 Nisan 2018  Pazar günü saat: 10.00-18.00 saatleri arasında Kadıköy Özgürlük Parkında  gerçekleşecektir.

Kadıköy Kent Konseyi ve Sağlık Bileşenleri olarak sizleri aramızda görmek isteriz.

                  SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU PAYDAŞLARIMIZ;

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

* İSTANBUL ORGAN VE DOKU NAKLİ KOORDİNASYON MERKEZİ

  • MARMARA ÜNİ. PENDİK EAH ORGAN NAKLİ KOORDİNATÖRÜ
  • SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİ.HAYDARPAŞA NUMUNE EAH ORGAN NAKLİ KOORDİNATÖRÜ
  • SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİ. SULTAN ABDÜLHAMİTHAN EAH ORGAN NAKLİ KOORDİNATÖRÜ

KADIKÖY İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ,

KADIKÖY BELEDİYESİ SAĞLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

KIZILAY KADIKOY ŞUBESİ

İSTANBUL TABİB ODASI

BAYINDIR HASTANESİ

MEDİCANA

AHDADER

ALZHEIMER DERNEĞİ

ÇÖLYAKLA YAŞAM DERNEĞİ

EUROPA DONNA

EVDE BAKIM HİZMETLERİ

GLUTENSİZ HAYAT DERNEĞİ

HAYAD

HAYATA RENK VER DERNEĞİ

HEP YAŞAM DERNEĞİ

KANSERLİ ÇOCUKLARA UMUT VAKFI

KANSERLE DANS DERNEĞİ

KANOPE- KAN VE ORGAN BAĞIŞ KULÜBÜ

KANSER SAVAŞÇILARI DERNEĞİ

KİSTİK FİBROZİS YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

ONKOLOJİ HEMŞİRELERİ DERNEĞİ

ONKODAY

PEMBE İZLER DERNEĞİ

POZİTİF YAŞAM DERNEĞİ

PKU AİLE DERNEĞİ

TROAD

TÜSODER

TÜRK KARACİĞER VAKFI

Paylaş

Bir cevap yazın

*