TÜSODER önermişti; Ön ödemeli konut satışında Noter damga vergisi kaldırıldı

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Noter’den yapılan ön ödemeli konut satışlarında alınan 488 sayılı Damga Vergisi kanunu kapsamında ev alacakları ve konut üreticilerini sevindiren haber geldi. Maketten yapılan konut satışlarında Noter’de alınan damga vergisi sıfıra indirildi.

Maliye Bakanlığı bu sabahtan geçerli olmak üzere 488 sayılı Damga vergisi kanunu kapsamında bazı mallarda Bakanlar Kurulu Kararı ile yeni düzenlemeye gidilirken, konutta ön ödemeli satışlarda  damga vergisi oranı sıfıra çekildi.

Resmi şekilde düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmeli satışlarda damga vergisi sıfırlandı.

Konut sektörünü yakından ilgilendiren Damga vergisi kanunu kapsamında noterlerden yapılan ön ödemeli satış sözleşmelerinde damga vergisi kaldırıldı.

Halk arasında “maketten konut satışı” diye bilinen “ön ödemeli konut satışı” 6502 Sayılı Tüketici Kanunu’nda düzenleniyor. Düzenlemeye göre satış vaadi sözleşmelerinin noterde yapılması gerekiyor. Noterde düzenlenen satış vaadi sözleşmelerinde yaklaşık konut fiyatının yüzde 2’sine denk gelen noter maliyeti ortaya çıkıyordu. Tüketici bu düzenleme ile tapu alım satım masrafının dışında bir de noter maliyeti ödemek zorunda kalıyordu.Bugünkü yeni yasal düzenleme ile satış vaadi sözleşmelerindeki noter masrafında Damga Vergisi oranı kaldırıldı. Uygulama hem tüketici hem de konut geliştiricileri tarafından uzun zamandır gündeme getiriliyordu.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, 2014 yılında yaptığı açıklamasında ön ödemeli konut satışlarında noterde yapılan işlemlerde alınan damga vergisi yüksekliğinin tüketiciyi olumsuz etkilediğini belirtmişti. Kolçak, “28 Mayıs’ta yürürlüğe giren 6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu’na göre, noterde düzenlenmeyen satış vaadi sözleşmelerinin tüketici hukukuna aykırı ve ceza gerektirmesinin yanı sıra, kanunun ön gördüğü şartlar sağlanmadan ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzalayan tüketici de risk altına giriyor. Ön ödemeli konut satışı yapan firmalar noter huzurunda düzenlenmesi gereken satış vaadi sözleşmesini maliyeti arttırdığı gerekçesi ile yapmaktan kaçınıyor. Alıcı konumundaki tüketici ise bu masrafın altına girmek istemiyor ve sözleşme eskiden olduğu gibi satıcının ofisinde firmanın antetli kağıdı karşılıklı imzalanarak sonuçlanıyor. Satış vaadi sözleşmelerinde noterde alınan masrafların kaldırılması veya herkesin ödeyebileceği makul rakamlarda olması gerekiyor.” diyerek noter masraflarına dikkat çekerek öneride bulunmuştu.

Noter satışlarında damga vergisi “0” oldu

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından duyurulan ve Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan ön ödemeli (Maketten konut satışı) konut satışlarına ilişkin yeni düzenleme ile Noter satışlarında alınan damga vergisi ‘sıfır’a indirildiğinin altını çizen TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı Kolçak,  “Bu uzun süredir beklediğimiz bir düzenlemeydi. Noter masrafı ödememek için satış vaadi sözleşmesinin noterde yapılmasından kaçınan tüketiciler ve konut üreticileri hukuksuz satışlara ve bundan ötürü doğan mağduriyetlere neden oluyordu. Eski uygulamada ortalama yüzde 2 tutan Noter masrafı, bugün yürürlüğe giren yeni düzenleme ile damga vergisi 0’a indiğinden toplam ödenen Noter masrafını yaklaşık yüzde 60-70 civarında düşürecektir.” diye konuştu.

Konut satışlarına olumlu yansıyacak!

Aynı zamanda bu uygulama konut alımını teşvik edecek yerinde bir uygulama olduğuna dikkat çeken Kolçak, “Şubat ayı başında başlatılan 20 yıl vadeli konut satışlarına yönelik yapılan kampanya ile birlikte, satışları yukarı yönlü artıracak önemli bir düzenleme.” olduğunu söyledi.

Konuyu bir örnekle açıklayan Kolçak, “Yeni düzenleme kapsamında 300 Bin TL tutarında bir konutun Noter’de yapılan satış vaadi sözleşmesi için eskiden ortalama 6 bin TL ödenmesi gerekiyordu. Bu rakam sözleşmenin kağıt sayısına göre değişiklik gösterebiliyordu. Yeni düzenleme ile birlikte 300 Bin TL’lik aynı ev için Noter’de ödenecek olan damga vergisi artık ödenmeyeceğinden, sadece noter harcı alınacak. Bu oran ise yaklaşık 1.000 TL civarında olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.emlakpencerem.com/tusoder-onermisti-on-odemeli-konut-satisinda-noter-damga-vergisi-kaldirildi/94265/

Paylaş

Bir cevap yazın

*