TÜSODER Önerdi Bakanlık Harekete Geçti

Gıda enflasyonu nedeniyle kurulan Gıda Komitesi, meyve sebze fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Hal Kanunu’nun değiştirilmesini kararlaştırdı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı değişiklik çalışmasına göre, marketler, meyve ve sebze fiyat etiketlerine, üretici fiyatı ile kendi alış fiyatını da yazacak. Böylece, tarladan markete kadar fiyattaki artışın sebebi ortaya çıkacak. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında Hal Kanunu’nda değişiklik yapılacağını açıklarken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da konuyla ilgili çalışmalarını hızlandırdı.

TÜSODER Önermişti

10 Ağustos 2016 tarihinde Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Av. Rıdvan Yıldız Anadolu Ajansına yaptığı değerlendirmede “Denetimlerle kar marjları belirlense tüketiciler daha ucuza ürün elde edecek. Ülkemizin genel enflasyonu da düşecek. Zeytinyağı gibi bazı ürünlerde spekülasyon çok fazla yapılıyor. Ürünler zaman zaman piyasaya sanki kıtlık varmışçasına aşama aşama sunuluyor. Burada ciddi bir denetim gerekiyor. Bir de üreticiden aracıya, aracıdan perakendeciye geçiş sürecinde her aşamada yapılan işlem, fiyatlama ve benzeri bilgiler ürün üzerinde yer alırsa tüketiciler, yüksek fiyatı daha kolay tespit edebilecek ve buna karşı irade gösterebileceklerdir. Bu, gıdada ürünlerinde en çok yaşadığımız bu sorunu çözebilir.” önerisinde bulunmuştu. TÜSODER’in bu önerisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığını harekete geçirdi.

 

Ürün etiketinde üretici fiyatı yazacak http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1275336-urun-etiketinde-uretici-fiyati-yazacak

Zeytinyağı fiyatlarına büyük tepki   http://www.hurriyet.com.tr/zeytinyagi-fiyatlarina-buyuk-tepki-40187959

Paylaş

Bir cevap yazın

*