TÜSODER’den KAYYUMLARA ÇAĞRI

FETÖ ile ilgisi tespit edildikten sonra mahkeme kararı ile kayyum atanan inşaat şirketlerinden ev alanların tedirginlikleri devam ediyor. TÜSODER TMSF yetkililerinin KAYYUM olarak atandığı şirketlerin KAYYUM heyetlerine  “ Açıklama yapın, Vatandaşı Rahatlatın” çağrısı yapıyor.

FETÖ ile ilgisi tespit edildikten sonra mahkeme kararı ile kayyum atanan inşaat şirketlerinden ev alanların tedirginlikleri devam ediyor. Tüketici Sorunları Derneği – TÜSODER Genel Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak “ Kayyum atanan inşaat firmalarından özellikle bazıları çok büyük firmalar. Önemli inşaat projelerine imza atmışlar ve atmaya devam ediyorlar. Devlet kayyum atayarak bu şirketlerin faaliyetlerini sürdürmeyi sağlayacaktır. Vatandaşların mağdur edileceğini düşünmüyorum. Vatandaşların tedirginliğini ancak atanan kayyumlar giderebilir. Zor bir süreçten geçerken inşaat sektörünün zarar görmemesi adına kayyumlara büyük bir sorumluluk düşüyor. İnşaat sektörünü rahatlatmak, konut alan tüketicilerin endişelerini gidermek kayyumların elindedir. Toplantılar düzenleyerek yaşanan süreci yüz yüze ev alan tüketicilere anlatabilirler. Aksi durumda bu tedirginlik inşaat piyasasını dolasıyla ülke ekonomisini olumsuz etkileyebilir. Kayyumların vatandaşları rahatlatmak için açıklama yapması önemli. Kayyumlardan açıklama bekliyoruz “dedi.

Vatandaşların hak kaybı endişesi konusunda ise Tüketici Sorunları Derneği – TÜSODER Genel Başkanı Av. Rıdvan Yıldız : “Kayyum atanma süreci geliştiğinde şu sonuca vardık. Devlet mağduriyet yaratmamaya çalışıyor. İnşaat firmalarından ev alanlar rahat olsunlar, Ellerindeki evrakları, sözleşmeleri tutsunlar demiştik. Sayın Bakan yaptığı açıklamasında hak kaybı olmayacağını ifade ederek vatandaşların mevcut sözleşmelerini tutmalarını söyledi.  Noter sözleşmelerinin olması çok önemli.  Kayyum atanması kurumların çalışmasını bozmaz. Kurumların çalışması bozulmayacak, inşaat firmaları çalışmaya devam edecek. Kayyumlar firmaları çalıştırmaya devam edecek. Diyelim ki olumsuz bir durum oluştu. Firmalar hazineye devredildi. Yine tüketicilerin hakları kaybolmayacak. Ellerindeki belgelerle 60 günlük süre içinde başvurup yine haklarını geri alabilirler. Ancak böyle olumsuz bir durum olunacağını öngörmüyoruz. Kayyumların şirketleri en iyi şekilde yöneteceklerine inanıyoruz. Bu durumda bir hak kaybı olacağını düşünmüyoruz.” dedi.

Paylaş

Bir cevap yazın

*