Rusya Tatili Parasını Geri Alabilirsiniz

6502 sayılı tüketici kanunu kapsamında Rusya’da planlanan tatilin başlamasına 30 günden az süre kalmış olsa bile tüketicilerin, hakem heyetlerine başvuru yaparak paralarını geri alabilecekleri ifade edildi. Ayrıca tur operatörlerinin bu sürede yaptıkları masrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geri alabilecekleri bildirildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği 9. ülke Rusya. 2014’te 143 bin kişi Rusya’ya seyahat etti.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Yönetim Kurulu Üyesi avukat Hasan Batuhan Balkani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasında yaşananların tatil planlayan tüketicileri olumsuz etkilediğini söyledi. Türkiye’de hükümet yetkililerinin açıklamaları ve Rusya’nın giderek sertleşen üslubu nedeniyle tüketicilerin tatil paketlerini herhangi bir ceza bedeli ödemeden iptal edebileceğini ifade eden Balkani, tüketicilerin, başvurularının olumsuz yanıtlanması halinde tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparak ödemelerinin iadesi isteyebileceğini kaydetti.

‘İPTAL TALEPLERİNİ İLETEBİLİRLER’

Balkani, iki ülke arasında yaşanan kriz meydana gelmeden tatil paketi alan tüketicileri bu dönemde zorla tatile göndermenin hukuka aykırı olacağını vurgulayarak, “Tüketiciler, tatil paketi alırken gereken tüm dikkat ve özeni göstermesine rağmen şu anda yaşanan krizi öngörmeleri mümkün değildi. Her iki ülke yöneticilerinin vatandaşlarına yaptıkları resmi açık duyurularla diğer ülkeye seyahat etmemeleri ve orada bulunanların da derhal ayrılmaları yönündeki söylemleri, hukuken zorlayıcı sebep olarak değerlendirilir. Rusya’da planlanan tatilin başlamasına 30 günden az süre kalmış olsa bile tüketiciler, tur düzenleyicisine iptal talebini iletebilir.

‘AKIBETİ ÖNEM TAŞIYOR’

Tur düzenleyicisi, tüketicilerden aldığı ücreti an fazla 14 gün içinde tüketicilere iade etmekle yükümlüdür aksi halde hukuki yaptırımlara tabi olacaklardır. Seyahat ve tatil sigortası yaptırmış tüketiciler, poliçelerini dikkatle inceleyerek bu tür beklenmeyen durumlardan ötürü zararlarının tazminini sigorta şirketinden de isteyebilirler. Tabii burada tur düzenleyicilerinin yapmış olduğu zorunlu harcamaların akıbeti de önem taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

‘BAKANLIKTAN TALEP EDEBİLİR’

Tur düzenleyicisinin, tüketicinin bu seyahati ile ilgili harç ya da vergi ve benzeri bedeller ödemiş olabileceğini dile getiren Balkani, “Tur düzenleyicisi, bu bedelleri belgelendirerek, bağlı bulundukları meslek odaları kanalıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından talep edebilir. Tur düzenleyicisi tarafından 14 gün içinde alınan ücret hiçbir kesinti yapılmadan iade edilmediği takdirde tüketiciler, haklarını tüketici hakem heyetleri ve Tüketici Mahkemelerinde aramalılar” diye konuştu.

6502 TÜKETİCİYİ KORUYOR

Balkani, paket tatilin ticari ya da mesleki amaçla satın alınması halinde dahi yine aynı sebeplerle iptal edilebileceğini vurgulayarak, bu durumda mağdur olanı tarafından tüketici sıfatıyla 6502 sayılı Tüketici Kanunu kapsamında hak sahibi olabileceğini söyledi. Zararın sadece Türkiye’den Rusya’ya gidecek vatandaşlarımızın tatil paketi alması ile sınırlı kalmadığını ifade eden Balkani, “Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun iş dünyasının zararlarını karşılayacakları açıklaması ile Rusya’dan Türkiye’ye tur düzenleyen ve Rus turistler için yapılan rezervasyonların iptali sebebiyle zarara uğrayan turizm şirketlerinin de zararın karşılanacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Kaynaklar;

Paylaş