Doğalgaz ve elektrikte tasarruf önerileri

TÜSODER Enerji Komisyonu Başkanı Akbal, doğalgaz ve elektrik faturalarında tasarruf sağlayacak önerilerde bulundu. Akbal, “Evde yaşayanlar ayrı ayrı odalara dağılıp enerji sarfiyatına meydan vermemeli” dedi.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Enerji Komisyonu Başkanı Bilgin Akbal, soğuk havanın etkisini artırmaya başladığı bugünlerde doğalgaz ve elektrikte tasarruf için fırınlarda metal yerine seramik ve cam kaplar kullanılması, evlerde sıcak tutan giysilerin tercih edilmesi, cihazlar kullanılmadığında elektriğinin tamamen kesilmesi gibi önerilerde bulundu.

Akbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de geçen yıl tüketilen doğalgazın yüzde 48’inin elektrik üretiminde, yüzde 25’inin sanayide, yüzde 19’unun konutlarda, yüzde 7’sinin de diğer sektörlerde kullanıldığını aktardı.

Bilgin Akbal, enerji ihtiyacını azaltabilmeleri için tüketicilere şu önerilerde bulundu:

“Bina, çatı ve pencere yalıtımları iyi olmalı. Kış aylarında binaların giriş kapıları açık bırakılmamalı. Bina ısı kayıplarını azaltmak için kullanılmayan oda ve alanlardaki radyatör vanaları kapatılmalı. Radyotörlerin üstü ve önleri ısıyı odaya ulaştırmaları için açık, arkaları ise yansıtıcılı olmalı. Kombilerin bakımları yaptırılarak doğalgaz verimli kullanılmalı. Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazların filtreleri temizletmeli ya da değiştirmeli. Işığı yansıtacak açık renkli duvarlar, mobilyalar, perdeler, halılar tercih edilerek aydınlatma ihtiyacı azaltılmalı. Evde yaşayanların her biri ayrı ayrı odalara dağılıp ısı ve elektrik enerji sarfiyatına meydan verilmemeli. Fazla ışıklandırılmış alanlardaki lambaların sayıları azaltılmalı. Bina giriş, koridor, hol ve tuvalet gibi yerlerde, az enerji tüketen ampuller kullanılmalı.”

Diğer Kaynaklar;

http://www.ahaber.com.tr/ekonomi/2015/12/13/dogalgaz-ve-elektrikte-tasarruf-onerileri

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/iste-dogalgaz-ve-elektrikte-tasarruf-etmenin-yollari/haber-470968

http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/Dogal-gaz-ve-elektrikte-tasarruf-onerileri.htm?ArticleID=316707

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/dogalgaz-ve-elektrikte-tasarruf-onerileri,O-QwEunKoE-4S5szNZnAqw?_ref=infinite

http://www.bugun.com.tr/dogalgaz-ve-elektrikte-tasarruf-onerileri-1961760.html

http://www.milligazete.com.tr/haber/Dogalgaz_ve_elektrikte_tasarruf_onerileri/388172#.Vm5S849OLIU

Paylaş