KONUT POLİÇESİ TÜKETİCİNİN İMDADINA YETİŞTİ

Evinde patlayan su borularının alt komşusuna verdiği zarardan ötürü, kendisinden 32 000 TL gibi yüksek bir bedel isteyen komşunun sigorta firması ile karşılaşan tüketici haklarıyla ilgili olarak derneğimize müracaat etti.

Tüketicinin sorunu ve çözümü üzerinden KONUT SİGORTALARI konusunda bilmemiz gerekenleri TÜSODER- Tüketici Sorunlarına Derneği Sigorta Komisyonu Başkanı Taner ÇAĞATAY yazdı:

Dairesinde su tesisatında oluşan problemler nedeniyle alt kattaki komşusunda ciddi su basması sonucu hasar söz konusu olan kişiye, kısa bir süre sonra komşunun sigorta şirketinden rücu davası gelmiş ve neden oldukları zararın ödenmesi istenmiştir.

Sigorta şirketi mülkünüzdeki hasarı öderse bunu “hasara neden olan karşı taraftan” rücu etme hakkı vardır. Sigorta şirketi mutlaka bu parayı tahsil eder.

Tüketici komşusunda oluşturduğu büyük zararın tazmininde yaşadığı sıkıntı nedeniyle çözüm arayışında olarak derneğimize müracaat etmişti. Talebi sigorta komisyonumuzca incelenmiş ve kendisinin konut sigortası olup olmadığı sorulmuştur. Mevcutta konut sigortası olduğu anlaşılmış ve tüketiciye bu hasarı kendi sigorta şirketinden talep edebileceği konusunda yol gösterilmiştir.

Zorunlu bir sigorta türü olmamasına rağmen, bizi ve bizden doğacak komşuluk hasarlarını konut poliçesi içerisinden telafi edebiliriz.

DASK poliçesi zorunlu olduğu için satın alınıyor ancak sadece depreme karşı teminat sağlamakta. Hemen hemen yakın primlerle “konut poliçesinin” alınması çok büyük önem sağlar. Poliçe birçok teminatı beraberinde sağlar.

Kısaca konut poliçesi kapsamlarını özetlersek;

1-      Yangın teminatı

2-      Doğal afetlere karşı -Sel, su, depremin DASK tan kalan kısmı, yer kayması, dolu, fırtına vs.- teminat

3-      Terör ve kötü niyetli hareketler

4-      Cam kırılması

5-      Hırsızlık

6-      Dahili su

7-      Bazı poliçelerde isteğe bağlı olarak kapkaç, ferdi kaza ve makine kırılması gibi ek teminatlar da poliçe kapsamındadır.

8-      En önemli başka konu da sizden kaynaklanan (tüketicinin imdadına yetişen teminat) dahili su, yangın vs. hasarlarından komşuya vereceğiniz zararlar da kapsam altındadır.

Zorunlu DASK poliçeleri yanı sıra zorunlu olmasa bile “KONUT POLİÇESİ” almanın, bizim ve bizden kaynaklanan komşulardaki maddi hasarları karşılamakta ne kadar etkili olduğu görülmektedir.

 

Taner ÇAĞATAY

TÜSODER Sigorta Komisyonu Başkanı

Paylaş

Bir cevap yazın

*