Deprem Sigortaları

Son zamanlarda yaşanan depremler Deprem Sigortasının önemini ortaya koymuş olup en son yaşadığımız 26 Eylül İstanbul depremi ile de Deprem Poliçesine talep artmaya başlamıştır.

3 Ekim 2019 itibariyle yoğunlukla İstanbul başta olmak üzere Tekirdağ, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir den zorunlu deprem poliçeleri için 5000 i aşkın hasar ihbarı yapılmıştır.

Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyon başkanı ve Çagatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Taner Çağatay son depremde yaşadığı tecrübeyi şöyle paylaşmıştır. 26 Eylül depreminin yaşandığı sırada poliçe yenilemesi gelen bir sigortalımızla Fabrikasında toplantı halindeydik. Depreme toplantı sırasında yakalandık, poliçenin vadesi dolmuştu ama son revizeler bitene kadar Sigorta Şirketinden geçici teminat altına almıştık. Teminat altında olmasaydı belki Milyonluk Fabrika sigortasız olarak hasar görecekti. Sigorta güvencesinin ne kadar önemli olduğu burada anlaşılmaktadır.

Eğer kaybedecek bir şeylerimiz varsa onları mutlaka teminat altına almamız gerekir. DASK ve diğer poliçeleri zorunlu değil de isteyerek yaptırılması ilerde beklenmedik maddi zararlardan sizleri korur. Yıllardır çalışıp para biriktirerek almış olduğunuz konutunuza yıllık birkaç yüz tl ile güvence altına alınması önemlidir. 1999 depreminden sonra zorunlu hale getirilmesine rağmen halen ne yazık ki 2 evden biri sigortalı yani %52 oranında konutlarda deprem sigortası ile güvence altındadır. 1999 depreminden sonra sigorta bilinci artmış ve 18 Ağustos 2012 yılında yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu ile tapu işlemlerinde, konut kredi alımlarında, elektrik, su, doğal gaz bağlanmasında DASK poliçesinin aranması ile 1999 depreminden önce sigortalı sayısı 500.000 iken 9 milyona çıkmıştır. Ama yine de halen 2 konuttan birisi sigortasızdır. Taner Çağatay yaptığı açıklamada her yıl Ekim ayı sonunda Almanya nın Baden Baden kentinde yapılan Uluslararası Reasürans Toplantılarında Türkiye örneği verildiğini ve zorunlu hale getirilmesi ile sigortalı sayısındaki artısın olumlu olduğunu fakat maalesef yenilemelerin düşük oranda olduğunu belirtmiştir. Ayrıca yine Ekvator da olan deprem dolayısıyla devlet doğal afet ilan edip hasarları ödeme yoluna gitmiştir. Tabi bununda ek vergiler ve vergi oranlarını artırarak karşılamıştır. Ayni bizdeki 1999 depreminde olduğu gibi ek vergiler

ortaya çıkmıştır. Neden binlerce lira ödeme yaparak aldığımız ve içinde yasadığımız konutumuzu DASK poliçesi ile güvence altına almıyoruz. İnanın bu milyarca oluşacak hasarların karşılanması size ve diğer vatandaşa yansıması DASK primlerinden çok daha fazla olacaktır. Ayrıca mutlaka aracıkurumunuzdan dask in üzerine konut poliçesi teklifi almayı unutmayın. Buda sadece ek birkaç yüz tl ilave ile Dask in üzerine deprem teminatı verdiği gibi hırsızlık, yangın, dahili su, komsunuza vereceğiniz zararla birlikte birçok ek teminatlar vererek sigorta kombi bakimi bile poliçeye ilave ediliyor. Zaten vermiş olduğunuz daha bastan geri almak gibi faydalar sağlıyor. Unutmayınız ki sigorta primleri sorun değil çözümdür.

Paylaş

Bir cevap yazın

*