Tüpgaz Patlamasında Yaşanan Kayıplar Sigorta Tarafından Karşılanıyor

Tüpgaz patlamasında yaşanan herhangi bir can ve mal kaybı, dolum firmalarının yaptırması gereken Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası kapsamında sigorta şirketlerince karşılanıyor.

Tüpgaz patlaması sırasında yaşanan herhangi bir can ve mal kaybı dolum firmalarının yaptırması gereken Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası kapsamında sigorta şirketlerince karşılanıyor.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, son olarak Gaziosmanpaşa’da 11 kişinin yaralandığı patlamanın tüpgazdan meydana geldiği yönündeki açıklamalar üzerine, tüpgaz patlamalarında oluşan mağduriyetlerinin nasıl giderileceğine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Çağatay, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yürürlüğe konulan yönetmelikler doğrultusunda, oluşabilecek kazalar neticesinde meydana çıkacak zararın tüpgaz dolum ve dağıtım firmalarının sigorta şirketlerince karşılanması gerektiğini söyledi.

Daha önce benzer şekilde tüpgaz patlaması nedeniyle yargıya intikal eden bir olayda Hazine Müsteşarlığı’nca bu tip kazalarda sigorta şirketinin sorumlu olduğu hususunun mahkemeye bildirildiğini dile getiren Çağatay, bu konudaki mahkeme kararlarına işaret etti.

Çağatay, Bakanlar Kurulu’nun 2010/190 sayılı Kararı’yla LPG dolumu yapan firmalara aynı trafik sigortasında olduğu gibi “Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası” yaptırma zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, zarar meydana geldiğinde sigorta ettirenin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın mağdur olanların tazminatının şirket tarafından ödeneceğini vurguladı.

– “Tüpgaz patlamasında evi zarar görenler sigorta şirketlerine başvursun”

Çağatay, “Zararın LPG tüpünün takılması sırasında servis personelinin, kullanıcının, tüpün imalat veya dolum hatasından ya da benzeri hatalardan dolayı oluşması sigortayı sorumluluktan kurtarmaz. Kısaca özetlemek gerekirse Gaziosmanpaşa’da yaşandığı gibi tüpgaz kazaları meydana geldiğinde sigorta şirketleri limitler dahilinde bu zararı karşılamak zorundadır” diye konuştu.

“Patlayan tüpgazdan sigorta şirketi sorumludur” diyen Çağatay, bu konuda vatandaşların ihmalkar olmamasını istedi.

Gaziosmanpaşa’nın yanı sıra ülkenin herhangi bir yerinde tüpgaz patlaması nedeniyle zarar görenlerin hatta evlerinin camları kırılanların sigorta şirketlerine başvurarak bu zararlarının tazminini isteyebileceğini vurgulayan Çağatay, zararının ödenmesini talep edenlerin yazılı olarak sigorta şirketlerine başvurduğunda bu zararlarının karşılanması gerektiğini, aksi durumda yasal yollara başvurulabileceğini aktardı.

– “Kullanıcı hatasında bile sigorta sorumlu”

Çağatay, “Tüpgaz patlamaları sonucu oluşan kaza, kullanıcı hatasından bile kaynaklansa zarar görenler sigorta şirketlerine başvurabilirler. Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası Genel Şartları uyarınca tüpgaz patlamasının tüketicinin kullanım hatası nedeniyle gerçekleşmesi halinde de Sigorta şirketi bu zararı ödemek zorundadır” dedi.

Tüketicinin gazı açık unutması sebebiyle bir zarar meydana gelmesi halinde bile zararın sigorta şirketince karşılanacağını dile getiren Çağatay, tüpgaz risk durumu dikkate alınarak burada kusura bakılmaksızın zararın tazmin edilmesi şeklinde sigortanın düzenlendiğini aktardı.

Çağatay, “Ancak tüpgaz patlamasına kötü niyetli ve kasıtlı olarak sebep olanlara tazminat ödenmez. Ayrıca sigorta kapsamında yalnız maddi zararlar bulunmakta olup manevi zararları sigorta karşılamayacaktır. Maddi zarara uğrayanlar bunu sigorta şirketinden talep edebilirken, manevi tazminat için ise tüpgaz dolum firmasına dava açılabilir” şeklinde konuştu.

Türkiye Sigorta Birliği yetkilileri de patlamada zarar gören üçüncü şahısların mağduriyetini önlemek adına düzenlemenin getirildiğini belirterek, bu gibi durumlarda vatandaşların sigorta şirketine başvurmasını istedi.

– Ebik: “Patlamadaki her türlü hasar karşılanıyor”

Orient sigorta Genel Müdürü Kurt Ebik ise zorunlu sigortalardan olan tüpgaz sigortasının, tüpün doldurulması, üretilmesi, bakımı gibi süreçlerde herhangi bir eksiklik olması ve bu yüzden patlama yaşanmasında devreye girdiğini söyledi.

Patlama sırasında yaşanacak can ve mal kaybının, üçüncü şahısların gördüğü zararın sigorta firmasınca karşılandığını dile getiren Ebik,  şöyle devam etti:

“Patlama sonrası yapılan adli incelemelerle beraber mahkemeye başvurulduğunda hangi marka ürün kullanıldığı ve bu firmanın hangi sigorta şirketiyle anlaşmalı olduğu öğrenilecektir. Bunların hepsi kayıtlıdır zaten. Bunu vatandaş bilmeyebilir. Ancak patlama sırasında oluşan her türlü hasar sigorta şirketince karşılanıyor. Tüpgaz patlamasından maddi veya manevi mağdur olan herkes ilgili makamlara, sigorta şirketine başvurarak zararını temin edebilir. Gerçi can kayıplarının hiçbir şekilde telafisi olmaz.”

Ebik, bu konuda ödemelerin yapıldığını belirterek, vatandaşlara, zarar görmeleri halinde başvuruda bulunmayı ihmal etmemeleri ve zararlarını giderme yoluna gitmeleri tavsiyesinde bulundu.

Paylaş