Yaz Ayları Tüketici Güven Endeksi Artışında Etkili Oldu

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Finans Komisyonu  Üyesi ve Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti İslam Memiş, haziranda tüketici  güven endeksi artmasına ilişkin, `Yaz aylarının gelmesiyle tüketici daha fazla  çarşı pazara çıkar oldu. Alışverişler, yemekler ve seyahatler de bu rakamları  destekledi.` dedi.

Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüketici güven endeksinin,  haziranda bir önceki aya göre yüzde 1 arttığını, mayıs ayında 68,75 olan endeksin  haziranda 69,43`e yükseldiğini anımsattı.

Mevsimsel etkilerin rakamların yükselmesinde etkili olduğunu  vurgulayan Memiş, `Yaz aylarının gelmesiyle tüketici daha fazla çarşı pazara  çıkar oldu. Alışverişler, yemekler ve seyahatler de bu rakamları destekledi. Yine  düğün mevsimi etkisi. Türkiye`de mayıs ayı, düğün sezonunun yaşandığı en yoğun  aylardan biri oldu. Düğün sezonunda alışverişlerin yoğun yaşanması, iç piyasa  ekonomisine olumlu destek vermiş oldu.` diye konuştu.

İslam Memiş, ramazan ayınının da tüketici güven endeksinin artmasında  önemli rol oynadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

`Ramazan ayında gıda sektöründe ciddi hareketlilik yaşandığını  gözlemledik. Tüketiciler yaza denk gelen ramazan ayını genelde dışarıda iftar  açmak ya da sahura kadar gezerek geçirmek istediği için iç ekonomiye destek  vermiş oldu. Büyüme rakamlarının olumlu gelmesinin de etkisi var. Türkiye,  büyümede Avrupa birincisi oldu. Büyüme rakamlarının yüksek gelmesi, yurt içi  piyasalarda dolar kurunun değer kaybetmesini, TL`nin değer kazanmasını sağladı.  Tüketici, dolar kurundaki değer kayıplarını gördüğünde ekonomiye daha çok  güveniyor ve  harcamaktan korkmuyor.`

`GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ARASINDA EN İYİSİYİZ`

İşsiz sayısı beklentisi endeksinin söz konusu dönemde yüzde 2,4  artarak 70,64`e, tasarruf etme ihtimali endeksinin ise yüzde 9,9 artışla 24,55  değerine yükseldiğini aktaran Memiş, bu beklentiler karşısında çekimser  olduklarını dile getirdi.
İşsizlik rakamlarının düşmesini beklemenin gerekli olduğuna işaret  eden Memiş, `İşsizlik rakamlarının artışında, iç pazardaki durgunluğun etkisinin  çok olduğunu düşünüyoruz. Yıl sonuna kadar işsizlik rakamlarında bir iyileşme  beklemediğimizi belirtmek isteriz.` ifadelerini kullandı.

Memiş, hane halkının tasarruf etme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu  gözlemlediklerini ifade ederek, yaz aylarının tasarruf etme değil, harcama ayları  olduğunu kaydetti.

Türkiye ekonomisinin, global ekonomilerden pozitif ayrışmaya devam  ettiğine dikkati çeken İslam Memiş, `Gelişmekte olan ülkeler arasında en iyisi  olduğumuzu söyleyebiliriz ancak eylül ayına kadar sürmesini beklediğimiz bu  olumlu havayı avantaja çevirmek bizim elimizdedir. Döviz ve altın borcu  olanların, bu fırsatları iyi değerlendirmesi gerekiyor.` diye konuştu.

Kaynak: http://m.milliyet.com.tr/Uzmanpara/NewsArticle?ID=50664

Paylaş