Yaşamım Ellerinde! Organ Bağışı Haftası’nda 7-8 Kasım 2018 Çarşamba-Perşembe Günü Saat:14:00 den itibaren Kadıköy Bahariye Süreyya Operası Önünde buluşalım!

Kadıköy Kent Konseyi, Kadıköy Belediyesi,  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER), KANOPE ve İyilik İçimizde Diyaliz ve Organ Nakli Hastaları Derneği tarafından organize edilen etkinlik halkımıza açık olup, etkinliğin duyurulması için siz Değerli Basın Mensuplarımızın desteğinizi rica ediyoruz.

Her Bağış, Yeni Bir Hayattır!

Her yıl Türkiye’de ikibinden fazla kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Vefat eden hastanın ailesinin nakil işlemlerine izin vermemesi nedeniyle sağlam organlar da toprak altında çürüyüp gidiyor. Son 5 yılda beyin ölümü gerçekleşen 8.601 hastanın sadece 2.045’inin organ nakli gerçekleştirilmiş olması Ülkemiz için yüzde 5-6 seviyesinde çok düşük bir organ bağışı olduğunu göstermektedir.

Kişi kendisi hayatta iken organ bağışı yapabilir veya yakınları beyin ölümü gerçekleştikten sonra bu onayı verebilir.

Akli dengesi yerinde, 18 yaşını aşmış herkes organ bağışında bulunabilir. Organ Bağış Kartınız varsa bu sizin vasiyetiniz sayıldığı için yakınlarınız bu konuda daha rahat karar verebilir.  Sadece yoğun bakımda makineye bağlı iken beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden, ORGAN NAKLİ UZMAN HEKİMLERİ tarafından uygun şartlarda alınan organ ve dokuların nakli sağlanır.

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım ‘Organ Bağışı Haftası’ olarak kutlanmaktadır.

Organ ve doku bağışının artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve konunun öneminin sürekli gündemde tutulması binlerce kişinin sağlığına kavuşması için çok büyük önem kazanmaktadır.

Bu kapsamda olmak üzere Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Kent Konseyi ve Sağlık Çalışma Grubu, Tüketici Sorunları Derneği-TÜSODER ve KANOPE paydaşlığında;  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi tarafından görevlendirilen Lütfü Kırdar EAH ve Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Nakil Koordinatörleri ; 7-8 Kasım 2018 tarihinde Saat 14:00 den itibaren Kadıköy Bahariye Süreyya Operası Önünde Organ ve Doku Bağışı konusunda bilgilendirme yapılacak ve isteyenlerin Organ Bağış Kaydı alınacaktır

 

Ülkemiz ve insanlık adına henüz bağış yapmayan herkesi, ölüm sonrası kısa sürede çürüyüp gidecek olan organları ve dokuları bir cana can katmak için bağışlamak konusunda duyarlılığa davet ediyoruz.

 

Program Akışı:

7 Kasım 2018 Çarşamba Saat: 14:00

Kadıköy Bahariye Süreyya Operası Önü

 

Açılış Konuşmaları:

Saltuk YÜCEER – Kadıköy Kent Konseyi Başkanı

Hacer KESKİN – Kadıköy Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkanı

Dr. Deniz ÖNER – TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı

 

Organ Nakli Koordinatörleri:

Özgül ÜNLÜ -Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü

Meral KARATAŞ  – Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü

Zuhal DOĞU- Lütfü Kırdar EAH

Yeşim SARIKAYA-Acıbadem Hastanesi

Gülay ÖZDEMİR-İyilik İçimizde Dernek Başk.

Firuz KAYIKÇI-İyilik İçimizde Dernek YK

Paylaş

Bir cevap yazın

*