Yargının Tokmağı Kimin Kafasına İnecek!

Tüketici Sorunları Derneği, finansal tüketicilerden alınacak ücretlerin yasallaştırmalarına zemin hazırlayan yönetmenliğin ilgili maddelerinin iptali için Danıştay Başkanlığı nezdinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti. Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan yeni yönetmenliğin milyonlarca vatandaşı hüsrana uğrattığını söyledi.

Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu ve beraberindeki avukatlar, 3 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Yönetmenliği’ ile ilgili maddelerinin durdurulması talebiyle Yenibosna’daki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz dilekçelerini iletti. Başvuru öncesinde basına açıklamada bulunan Ağaoğlu, BDDK tarafından hazırlanan yeni yönetmenliğin milyonlarca vatandaşı hüsrana ve hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Ağaoğlu, “Çünkü adeta dağ fare doğurdu. Bir takım ücretleri yasaklayan BDDK’nın 3 Ekim 2014’te yayımlanan yönetmenliği Deli Dumrul vergisine de yasal kılıf hazırladı adeta.” dedi.

Tüketici Sorunları Derneği olarak yeni yönetmenliği deneyimli avukatlarla detaylı irdelediklerini ifade eden Ağaoğlu, yasa ve Anayasa’ya aykırı olan hükümleriyle ilgili ise Danıştay Başkanlığı nezdinde iptal dilekçesini hazırladıklarını belirtti.

Yeni yönetmenlikle vatandaştan alınan birçok haksız ücretin resmileştiğine vurgu yapan Ağaoğlu, yönetmenlikte itiraz yaptıkları maddelerinin ilkinin dosya masrafı tahsis ücreti adı altında yasallaştırılması, ikincisinin bankların mükerrer ücret almalarına dayanak sağlayan yasal imkan veren hesap işletim ücreti, üçüncüsünün kredi kartından faiz dışında nakit çekim ücreti ve dördüncüsünün de yasal zorunluk nedeniyle banka üzerinde kamu kurumlarına yapılan ödemelerden ücret alınmasına imkan tanınması olduğunu belirtti.

Avukat Murat Emergen ise “Zaten yargı karalarıyla da iştihat haline gelmiş tüketiciden alına haksız ücretlerin yönetmenlikle haklı hale getirilmeye çalışılmasını kınıyor bunu hukuki dille idafe etek için davamızda yönetmenliğin ilgili maddelerinin iptalini, talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu ve beraberindeki avukatlar daha sonra ilgili yönetmenliğin durulması istemiyle hazırladıkları dilekçelerini Danıştay Başkanlığı’na iletilmek üzere İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sundu.

 

Diğer Kaynaklar;

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/tuketicilerden-alinacak-ucretleri–haberi/1358183

http://www.yeniasya.com.tr/yurt-haber/haksiz-ucretlerin-resmilesmesine-itiraz-edildi_305573

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2014/11/19/milyonlarca-kart-kullanicisini-ilgilendiren-dava

http://www.takvim.com.tr/ekonomi/2014/11/20/banka-ucretine-iptal-davasi

http://www.ahaber.com.tr/ekonomi/2014/10/19/bankalarin-kurnazligi-davalik-oldu

http://www.cha.com.tr/video/Tuketicilerden-alinacak-ucretleri-yasallastiran-yonetmenlige-itiraz_7269-CHMTYwNzI2OS8wLzMvMA==

http://www.emlakpencerem.com/konut-kredisi-kullanan-milyonlarca-vatandasa-dosya-masrafi-mujdesi/62661/

http://www.dunya.com/kredi-tahsis-ucreti-yargiya-tasinacak-242006h.htm

http://www.posta.com.tr/HaberDetay/-Bankalarin-ucret-ve-komisyonlari-taslagi-iptale-mahkum-.htm?ArticleID=241627

http://www.haberfx.net/bddk-nin-ucret-taslagi-tuketici-yasasina-aykiri-haber-1705875/

 

http://www.aktifhaber.com/tuketicilerden-alinacak-ucretleri-yasallastiran-yonetmenlige-itiraz-1078792h.htm

http://www.haberler.com/tuketicilerden-alinacak-ucretleri-yasallastiran-6707758-haberi/?

http://www.yeniasya.com.tr/yurt-haber/haksiz-ucretlerin-resmilesmesine-itiraz-edildi_305573

http://www.kure.tv/izle/haber-video-banka-ucretine-iptal-davasi

Paylaş