TÜSODER-TÜKETİCİ SORUNLARI DERNEĞİ, KANSER ve HASTA HAKLARI PLATFORMU SEMİNERİNE KATILDI

TÜSODER Genel Başkanı Dr. Deniz ÖNER, 3 Mayıs 2018 tarihinde Kanser ve Hasta Hakları Platformunun tanıtımının yapıldığı bir seminere katıldı.

Platform; Kanser hastalarının, evrensel hasta haklarına uygun, nitelikli, güncel ve etkin sağlık hizmetlerine erişmelerine katkı sağlamak üzere bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarından oluşmaktadır.

Seminerde platform tarafından ilki yayınlanan “Kanserle Yaşayan Bireyler ve Hasta Hakları” kitabı ve hasta hakları broşürünün tanıtımı yapılmıştır. Kanser tedavisi gören bir hekim, bir psikolog ile yakını ve kendisi kanser yaşamış bir kişi olmak üzere 3 hasta deneyimi paylaşılmıştır.

Kanserin tedavi sürecinin planlanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar, sağlık profesyonelleri ile iletişim, lenf ödem gibi hastaların yaşam kalitesini etkileyen sorunlara yaklaşım ve yanlış biyopsi konuları gibi sorunların hasta/insan hakları açısından karşılıkları konusu konuşulmuştur.

Av. Doç. Dr. Gürkan SERT tarafından bir sonraki kitabın derneklere müracaat eden hasta ve yakınlarının sorunları ve çözümlerinden hazırlanacak bir rehber olacağı bilgisi verilmiştir.

TÜSODER, Tüketicilerin Sağlık ve Güvenlik Hakkı açısından Sağlık Hukuku konusuna büyük önem vermekte ve sağlık ile ilgili tüm tarafların ön bilgilendirilmesi konusundaki çalışmalarına devam etmektedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

*