Tüm Konut Sahiplerine Müjde

Tüketici Sorunları Derneği – TÜSODER Sigorta Komisyonu Başkanı ve Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş  Genel Müdürü Taner Çağatay 17 Ocak 2018 Tarihi ile resmi gazetede yayınlanan DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) ile ilgili olumlu gelişmeler olduğunu belirtmiş ve tazminat miktarını 170.000 TL den tavan fiyatı 190.000 TL ye çıkartıldığını açıklamıştır.

Zorunlu Deprem Sigortası olarak bilinen Dask poliçesi zorunlu olarak değil  gönüllü olarak yapılması gerekir. Çok ucuz primler ile yapılan bu poliçe tüm konut sahipleri tarafından mutlaka yaptırılmalıdır. Böylelikle yıllardır birikim sağlayıp almış oldukları konutlarını deprem felaketinde kaybetmemeleri gerekir.

Geçen yıl Almanya da yapılan Reasürans toplantısında dünyada herkesi bekleyen katastrofik riskin Deprem ve Siber Saldırılar olduğu belirtilmiştir. Dünya ülkelerinde bu konuda yapılan çalışmalar ve alınan önlemler anlatılmıştır. Deprem konusunda çalışma yapan ülkemiz bu konferansta örnek olarak gösterilmiştir. Konut alımı ve kiraya verilmelerinde elektrik, su, doğalgaz işlemlerinde zorunlu olarak yaptırılmaktadır. Dask için bu olumlu görüşlerin belirtilmesine rağmen poliçelerin yenileme oranının çok düşük kaldığına saptanmıştır. Dask yaptıranların oranı %46-47 civarında iken poliçelerini yenileyen vatandaşların oranı %2 de kalmıştır.

Taner Çağatay yaptığı açıklamada 1999 depreminde acı kayıplar söz konusu olmuş ve maddi manevi büyük hasarlara neden olmuştur. Çoğu binalarda deprem sigortası olmadığı için o dönemde ek vergiler uygulanarak maddi kayıplar diğer vatandaşların üzerine yüklenmiştir.

200-300 TL civarında olan primler ile 190.000 TL ye varan bir sorumluluğu Sigorta ve Reasürans firmalarına vermek yerine bu 190.000 TL lik kaybın vergi olarak diğer vatandaşlara yüklenmesi adil değildir açıklamasını yapmıştır.

Sadece Dask poliçesinin yapılmasıyla yeterli kalmayıp geri kalan teminatın konut poliçesi ile tamamlanması önem arz etmektedir.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

*