Kayyum atanan konutta hak kaybı olmayacak

FETÖ soruşturması sonrasında mahkeme kararı ile kayyum atanan inşaat şirketlerinden ev alan vatandaşların hak kaybına uğramayacakları belirtildi. 100’lerce tüketiciye seslenen TÜSODER yöneticileri, “Tüm sözleşmeler geçerli, ödeme yapsınlar. Hak kaybına uğramayacaklar” dedi.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında FETÖ’yle ilgisi tespit edilerek Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen ve mahkeme kararıyla kayyum atanan inşaat şirketlerinden ev alan vatandaşların hak kaybına uğramayacakları belirtildi. İki inşaat şirketine kayyum atanması sonrasında tüketicilerden kendilerine “Evlerimizi teslim alabilecek miyiz”, “Biz şimdi ne yapacağız”, “Avukata mı gitsek” şeklinde başvuruların geldiğini açıklayan Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak, en fazla başvuruyu Dumankaya’dan daire alan tüketicilerden aldıklarını ve şirketin teslim aşamasında binlerce konutu bulunduğunu belirtti.

ÖDEMELERE DEVAM ETSİNLER

Kolçak, kayyum atanan inşaat şirketlerinde sistemin devam edeceğini belirtti. Bu kapsamda 10 yıllık krediyle bu şirketlerinden daire alan vatandaşların, ödeme yapmaları halinde teslim tarihinde dairelerini teslim alabileceğini ve bu konuda hak kaybına uğramayacaklarını belirten Kolçak, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün sözleşmeler aynen geçerli, bütün haklarınız korunuyor. Eski yönetim gitti yeni yönetim geldi. Yeni yönetim kim? Kayyumlar. O nedenle bu inşaat firmalarından ev alan vatandaşlar ödemelerine devam etsinler. Ellerindeki evrakları saklasınlar. Hak kaybına uğramayacaklar”

AÇIKLAMA YAPMALI

Yine inşaat şirketlerine atanan kayyumların da vatandaşların tedirginliklerini yüz yüze görüşmek suretiyle giderebileceğine işaret eden Kolçak, “Sektörün zarar görmemesi adına kayyumlara büyük sorumluluk düşüyor. Toplantılar düzenleyerek yaşanan süreci yüz yüze ev alan tüketicilere anlatabilirler. Aksi durumda bu tedirginlik inşaat piyasasını, dolasıyla ülke ekonomisini olumsuz etkileyebilir. Kayyumların vatandaşları rahatlatmak için açıklama yapması önemli” ifadelerini kullandı. TÜSODER Başkanı Av. Rıdvan Yıldız, inşaat firmalarından ev alanların rahat olmaları gerektiğini belirterek, tüketicilerin ellerindeki evrak ve sözleşmeleri de tutmalarını istedi.

EVRAKLARI TUTSUNLAR

Yıldız, bu konuda bakanın da açıklama yaptığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Noter sözleşmelerinin olması çok önemli.  Kayyum atanması kurumların çalışmasını bozmaz. Kayyumlar firmaları çalıştırmaya devam edecek. Diyelim ki olumsuz bir durum oluştu. Firmalar hazineye devredildi. Yine tüketicilerin hakları kaybolmayacak. Ellerindeki belgelerle 60 günlük süre içinde başvurup yine haklarını geri alabilirler. Ancak böyle olumsuz bir durum olunacağını öngörmüyoruz. Kayyumların şirketleri en iyi şekilde yöneteceklerine inanıyoruz. Bu durumda bir hak kaybı olacağını düşünmüyoruz” dedi.

KAVUKLAR’IN YÖNETİMİ DE TMSF’DE

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, FETÖ/PDY’ye finans sağlayan firma ve iş adamlarına yönelik çalışması devam ediyor. İzmir Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebi üzerine, Küçükbay Şirketler Grubu ile Kavuklar Holding’e 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 13. ve 19. maddeleri uyarınca kayyum tayin edilmesine karar verdi. Hakimliğin kararı bildirdiği TMSF yetkilileri, söz konusu şirketlerin yönetimlerini devralacak. Kavuklar, en son 1.200 dairlelik konut projesine geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Yürütülen soruşturma kapsamında şirketlerine tümüyle kayyum atanan Kavuklar’ın yönetimi, böylelikle TMSF’ye geçmiş oldu. Öte yandan TMSF’ye devri sonrası yönetimine mahkeme kararıyla kayyum atanan Dumankaya’da, halen satışı süren 32, yapımı devam eden 6 konut projesi bulunuyor. Sulh ceza hakimliğinin kararıyla geçtiğimiz ay Dumankaya şirketlerinin sahipleri ve ortaklarının tüm mal varlıklarına el konulmuştu.

Haber Kaynağı: http://www.karar.com/ekonomi-haberleri/kayyum-atanan-konutta-hak-kaybi-olmayacak-291600#

Paylaş

Bir cevap yazın

*