İnternet Aboneleri Dikkat Faturanız Kabarmasın

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, Android, IOS ve Windows 7 işletim sistemlerinde Facebook videolarının otomatik oynatılmasıyla ilgili, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) internet sitesinden yaptığı bilgilendirmeye ilişkin, “BTK, tüketicileri aydınlatıcı açıklama yaparak videoların otomatik oynatılmasının önüne geçilmesinin yolunu gösterdi, tüketiciler adına kendilerine müteşekkiriz. Windows 8 ve XP işletim sistemiyle alakalı da yakın bir zamanda BTK’dan açıklama bekliyoruz” dedi.

Ağaoğlu, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medya kullanan tüketicilerin bir çok tuzakla karşı karşıya bulunduklarını, bunlardan birinin de Android, IOS ve Windows 7 işletim sistemlerinde videoların otomatik oynatılma uygulamasına geçilmesi olduğunu söyledi.

Sosyal medya kullanıcılarının sayfalarında kendi inisiyatifleri dışında otomatik gösterilmeye başlanan videoların , tüketicileri, kota aşımı nedeniyle yüksek maliyetlerle karşı karşıya bıraktığına işaret eden Ağaoğlu, şöyle konuştu:

“TÜSODER olarak, bu uygulama nedeniyle çok şikayet aldık. Milyonlarca  Facebook kullanıcısı videoların otomatik oynatılmasını nasıl önleyebileceklerini bilmediğinden kotalarının kısa sürede dolması, özellikle sınırlı miktarda kullanım kotası bulunan işçi, öğrenci gibi dar gelirli tüketicilerin tepkileri vardı. Bunun üzerine, konuyu yakın bir zamanda BTK Tüketici Hakları Daire Başkanlığı’na iletmiştik. Kurum da bu haksız uygulamaya duyarsız kalmadı vehttps://tuketici.btk.gov.tr sitesinin, tüketicilerle ilgili haberler kısmından ‘Facebbok otomatik oynatma ayarlarına ilişkin bilgilendirme’ başlığıyla bir metin yayımladı. Duyuruda, 3 işletim sistemine ilişkin linkler bulunuyor. Bu linklere tıklandığında, otomatik video oynatma sisteminin nasıl engelleneceği resimli bir şekilde anlatılıyor. Ancak, tüketiciler, şu ayrıntıyı gözden kaçırmasın. Sitede gösterilen üç işletim sisteminden Windows linkindeki bilgiler, Windows 7 kullanıcıları için. Windows’un tüm sürümlerini kapsamıyor. BTK, tüketicileri aydınlatıcı açıklama yaparak videoların otomatik oynatılmasının önüne geçilmesinin yolunu gösterdi, tüketiciler adına kendilerine müteşekkiriz. Ancak Windows 8 ve XP işletim sistemiyle alakalı da yakın bir zamanda BTK’dan açıklama bekliyoruz.”

Ağaoğlu, konuyla süratle ve yakından ilgilenerek, tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi konusunda BTK Tüketici Hakları Daire Başkanlığı’nın önemli bir duyarlılık gösterdiğini vurgulayarak, kurum yetkilileriyle bundan sonra da tüketici mağduriyetlerini gidermek konusunda sıkı temas halinde olacaklarını, internet aboneliği bulunan tüketicilerin BTK’nın sitesinde yer alan açıklamalardan yararlanarak cihazlarını ayarlamaları halinde videoların otomatik oynatılmasının sona ereceğini kaydetti.

Android üzerinde otomatik video oynatmayı durdurmak istiyorsanız, Facebook uygulaması içerisinden sağ üst kısımdaki üç paralel çizgiden oluşan Menü tuşuna basın. Buradaki Yardım ve Ayarlar kısmı altından Uygulama Ayarlarını seçin. Oradaki Genel Ayarlar bölümü altında “Video Otomatik Oynatımı” seçeneğine tıklayın ve Kapalı olarak seçin.

İOS video kapatma> Facebook Uygulama>Ayarlar>Video bölümü altındaki Auto-play‘i seçerek Off olarak işaretliyoruz

Paylaş