COVID-19 TANI VE TEDAVİSİ: ÖZEL SAĞLIK KURUMLARINDAKİ HAKLARINIZ NELERDİR?

COVID-19 Testi her yerde ÜCRETSİZ!

Devlet, Üniversite ve Özel Hastanelerinde KİT devlet kontrolünde ve maliyeti devlet tarafından karşılanıyor*.

(*dipnot: Bazı gelişmiş özel laboratuarlara devlet günlük belli sayıda kit veriyor, bu nedenle bu kit bittiğinde endikasyonu olsa bile test yapılamıyor.)

Hastaya COVID-19 tedavisi başlanırsa kontrole tabi ilaçlar da SGK kapsamında karşılanıyor.

Hastanın ilk muayenesinde yaşamsal tehlikesi varsa, yani yoğun bakım endikasyonu olursa Dünya Sağlık Örgütü’nün 32 acil parametresine girer. Yine doğrudan özel hastane yoğun bakımına sevkli gelmiş ise ücret ödemez.

Özel hastaneler hayati tehlikesi hekim tarafından tespit edilmeyen vakalarda muayene tetkik ve yatışlardan mevcut yasal hükümlere göre ÜCRET almaya devam eder.

 

ÖZEL SAĞLIK SİGORTALARI NELERİ KARŞILAR?

Kişilerin COVID-19 testinin pozitif veya negative olmasına odaklanmayınız. Kişinin genel durumu ve muayenesinin yaşamsal tehdit ile uyumlu olmadığı durumda Ayakta Tedavi Teminatı veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası gibi özel sağlık sigorta teminatları varsa, girişimsel tetkikler ve muayeneler, diğer kan testleri vb. ile karşılanır.

Tanılı olgularda ilaç tedavisi gerekmesi durumunda ilaçlar SGK tarafından karşılanmaktadır.

 

Özetle;

Test, ilaçlar ve yoğun bakım için ödeme yok; 

Ancak hastanın –gerçek acil durumlar ve yoğun bakım dışı- muayene ücreti, BT- Tomografi, Servis yatışları, Kan Testleri vb. ücreti SGK anlaşmasına göre fatura edilebilmektedir.

 

TÜSODER olarak, hak mağduriyetleri olmaması için;

Hastaların özel bir sağlık kuruluşuna ACİL müracaatlarında, ilk muayene sonrası alacakları hizmet ve ücretlendirme konusunda, mutlaka -yazılı olarak- bilgilendirilme talep etmelerini tavsiye ediyoruz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

*