Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjde

KREDİ KARTI BORCU OLANLARA MÜJDE Yeni yapılan düzenleme ile kredi kartı borcu olanlar, borcunu öderken daha az faiz ödeyebilecekler.

Kredi kartı borcu olanlara mülde Yeni yapılan düzenleme ile kredi kartı borcu olanlar borcunu öder A0tr ken daha az faiz ödeyebilecekler.

Tüketici Sorunlan Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı fi rinin artık tüketici kredisi faizlerine bağlı olarak değişebileceğini belirtti. Kart borcunun tamamını eski faiz üzerinden ödeyip hesabı kapatma hakkı bulunduğuna dikkati çekti.

ğını belirten Ağaoğlu, Böylelikle kredi kartı faizleri de tüketici kredisi faizlerine bağlı olarak değişebilecek” dedi. düzenleme yürürlüğe girdi Aydın Ağaoğlu Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, artık kredi kartı faizlerinin tüketici kredisinin faiz oranlarına göre değişkenlik göstereceğini söyledi.

TCMB’nin kredi kartı işlemlerinde her yılın ocak-mart. nisan-haziran, temmuz-eylül ve ekim-aralık dönemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarını belirlenen esaslara göre hesaplayarak yayımlayaca borç faizi nasıl hesaplanacak? Ağaoğlu, “Buna göre, lira cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranıyla ihtiyaç kredisi aylık faiz oranı yüzde 1,15 ve yüzde 1,59 aralığında ise yüzde 2,02, yüzde 1,59’dan büyük ise ihtiyaç kredisi aylık faiz oranına 43 baz puan eklenmesiyle bulunan oran, yüzde 1,15’ten küçük ise ihtiyaç kredisi aylık faiz oranına 87 baz puan eklenmesiyle bulunan oran olarak belirlenecek’ şeklinde konuştu.

tüketicinin eski faizden ödeme hakkı var Bu noktada tüketicinin kart borcunun tamamını eski faiz üzerinden ödeyip hesabı kapatma hakkı bulunduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, şu bilgileri aktardı: “5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartlan Kanunu 25. maddesinde faiz oranının artırılması durumunda ise bu değişikliğin hüküm ifade edebilmesi için 30 gün önceden kart hamiline bildirilmesi zorunludur.

Kart hamili, faiz artırımına ilişkin bildirim tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde tüm borcunu ödeyip kredi kartını kullanmaya son verdiği takdirde faiz artışından etkilenmez. Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirme ve sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir.

Diğer Kaynaklar;

http://www.gazetea24.com/yerel-basin-haber/_12609452.html

 

Paylaş