Kimyager Küçükuysal: Virüslere karşı kıyafetlerinizi her gün güneşlendirin

Koronavirüse karşı kimyasal dezanfektanlar ile mücadele etmeye çalışılıyor.

TÜSODER Sağlık Komisyonu Üyesi Kimyager Fatih Küçükuysal, doğada her zaman karşılaştılan doğal fiziksel yöntemlerle de virüslere karşı önlem alabileceğini söyledi.

Isıtma, kaynatma işlemi sırasında yüzeyde ve su içinde bulunan virüs ve diğer zararlı mikroorganizmaların etkisi hale geleceğini söyleyen Küçükuysal, “Çünkü hücre çeperleri yüksek sıcaklıklara dayanamaz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güneşten gelen ışınlarla doğal ısınma olmuş olur. Virüs, bakteri ve mantarlar serin ılık, nemli ve kirli ortamları sevdiğinden güneşin ısısı, ışınları, aydınlığı ve kuruluğu yok olmalarına neden olur. O yüzden evimizi, eşyalarımızı hatta bedenimizi güneş ışınlarına belli bir süre maruz bırakmak doğal bir dezenfeksiyon yöntemi olacaktır. Göz ve cilt için fazla sıcaklık ve ışığın zarar vereceğini de belirtmek gerek”.

“UV lambalar da kullanılabilir”

Günlük yıkayamadığımız veya yıkadığımız giysi ve eşyaları belli süre güneş ışığı ve ısısına bırakmanın temizlenmeleri için doğal ve pratik bir yöntem olacağını söyleyen Küçükuysal, “Güneşten gelen UV (Ultraviyole-morötesi) ışınlar virüs ve diğer zararlıların genetik yapısını ve hücre duvarını bozmaktadır. Bunun için özel üretilmiş UV lambalar da kullanılabilir. Özellikle UV C denilen yüksek frekanslı ışınımlar virüsler için etkilidir” diye konuştu.

“Elbise, eşyalar ve tenimizin havalandırılması da başka pratik, etkili ve tamamen ücretsiz bir yöntemdir” diyen Küçükuysal sözlerini şöyle tamamladı:

Havadaki oksijen oksitleyici özellik gösterir. Oksijen virüs ve diğer zararlı mikroorganizmalar için etkili diğer bir yöntemdir. Oksijen varlığıyla cana nefes, olduğu gibi virüslerin dokusunu da bozmaktadır. Unutmamalıdır ki doğal hijyen Güneş ve havanın varlığıyla her daim hastalıklardan korunmak için bize yardımcı olacaktır”.

haber kaynağı: https://www.independentturkish.com/node/148836/haber/kimyager-küçükuysal-virüslere-karşı-kıyafetlerinizi-her-gün-güneşlendirin?fbclid=IwAR0ZKjjwx7GOrcRtuIkDXWLqZX0ww5QUmaypkw_z-kpGlabVyU3XVPDy4VI

Paylaş

Bir cevap yazın

*