Fi-Yapı ve Dumankaya’dan daire alanlar dikkat!

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kayyum atanan iki inşaat devi Fi-Yapı ve Dumankaya’dan ev sahibi olanların mağdur olup olmayacağı merak konusu…

Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) finansal destek sağladıkları gerekçesiyle kayyum atanan iki inşaat devi Fi-Yapı ve Dumankaya İnşaat’tan ev sahibi olanlar mağdur mu olacak? Atanan son kayyumlardan sonra akıllara gelen tek soru bu…

İki inşaat devinin yönetimine kayyum atanmasının ardından, devam eden konut projelerinde ev sahibi olmak isteyip ödeme yapanların, noter sözleşmesi ve hak talep edebilecek herhangi bir belgeyi mutlaka saklaması gerekiyor. Zira, konut sahibi olanlar, elde ettiği haktan mahrum kalabilirler.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, Dumankaya İnşaat ve Fi-Yapı’ya atanan kayyumların kurulu tezgahı bozmaması gerektiğini ve ticari işleyişi en iyi şekilde devam ettirmekle yükümlü olduğunu söyledi.

“TELAŞA GEREK YOK”

Tüketicilerin mağduriyetleri konusunda telaş etmemeleri gerektiğini belirten Kolçak, “Şu an devam eden konut projeleri ve diğer tüm işlerde herhangi bir değişim olmaz. Yürüyen sistem devam eder. Kayyum bu şekilde yapacaktır. Tüketicilerin hakları, kayyum yönetiminden talep edilir. Tüketicilerin telaş etmelerine gerek yok. Yapılan sözleşmeler ve anlaşmalar geçerlidir ve geçerliliği devam eder.” şeklinde konuştu.

“TÜKETİCİLER SÖZLEŞMELERİ MUHAFAZA ETSİNLER”

Daha önce iki şirketten konut sahibi olanların, sözleşmelerini veya hak talep edebilecekleri belgeleri muhafaza etmeleri gerektiğini belirten Kolçak,”Kayyum bu süreci, tüketicileri düşünerek ve ülke ekonomisini düşünerek en iyi şekilde idare edecektir. Tüketiciler her halükarda ellerindeki belgeleri (Noter sözleşmesi ve hak talep edilecek belgeler) ellerinde bulundursunlar ve muhafaza etmeye özen göstersinler.” ifadelerini kullandı.

PLANLANAN PROJELER SEKTEYE UĞRAYACAK

Fi-Yapı ve Dumankaya İnşaat’tan konut sahibi olanların sayısı henüz resmi olmamakla birlikte kayyum atanan her iki inşaat devinin devam eden ve planlanan projeleri sekteye uğrayacak.

Fi-Yapı, FI-SIDE adlı devam eden projesini 2016 Temmuz ayında tüketicilerine teslim etmeyi planlıyordu. Fakat 15 Temmuz darbe girişimi ve sornasındaki soruşturmalar kapsamında bu süreç tamamlanamadı.

TEK İMARLI ADA OLACAKTI

Fi-Yapı’nın planladığı projesi ise Fİ-İSLAND adlı İzmir’in Dikili ilçesinde Türkiye’nin imarlı tek adası olma özelliği taşıyan projesiydi. Soruşturma kapsamında bu proje de sekteye uğradı.

SATIŞINA DEVAM EDİLEN 6 PROJE VAR

Kayyum atantıktan sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredsilen Dumankaya İnşaat’ta hali hazırda devam eden 7, yapılması planlanan 2 proje var. 

Kayyum atanan Dumankaya İnşaat’ın tamamlanan ve satışına evam edilen projeleri arasında Dumankaya hi-Fit -Bahçeşehir, Dumankaya Ritim İstanbul – Maltepe, Dumankaya Mozaik – Sancaktepe, Dumankaya Miks – Halkalı, Dumankaya Horizon – Kartal, Flex Office – Bahçeşehir gibi projeler yer alıyor.

TMSF’ye devredilen Dumankaya İnşaat tarafından yapılması planlanan projeler ise Adres Cadde ve Kadıköy Fikirtepe yer alıyordu.

Haber Kaynağı: https://www.sadecehaber.com/fi-yapi-ve-dumankayadan-daire-alanlar-dikkat

Paylaş

Bir cevap yazın

*