Dedikodu Kampanyayı Vurdu

Özellikle sosyal medyadaki paylaşımlar, fiziksel engellilere tekerlekli sandalye sağlamayı amaçlayan ‘mavi kapak’ kampanyasını sekteye uğrattı. Kampanyayı yürüten derneklerden tepki geldi.

Fiziksel engellilere tekerlekli sandalye vermek amacıyla yürütülen ‘plastik kapak toplama’ kampanyası hakkındaki olumsuz yayınlar üzerine Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Başkanı Ramazan Baş, TÜSODER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi ve Mavi Kapak Kampanyası Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar, ortak basın açıklaması yayınladı. Kampanya ile hem geri dönüşüme katkı sağlandığı hem de engelli vatandaşların tekerli sandalyelerine kavuştuğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri; engellilere yardım etmek için araştırma yaparken Ataşehir Belediyesi’nin ‘tane tane kapakları toplayalım, adım adım engelleri aşalım’ kampanyasına ulaştılar ve kampanyaya katıldılar. 2010 yılında destek vermek için başlayan süreç “mavi kapak kampanyası” olarak tüm Türkiye’ye yayıldı. Bu kampanya sayesinde yüzlerce ton plastik atık ekonomiye kazandırılırken binlerce engelli de tekerlekli sandalyeye kavuşmuştu. Ancak son günlerde farklı yayınlar ve sosyal medyadaki paylaşımlarla dalga dalga yayılan asılsız bir dedikodu, kampanyaya olan güveni sarstı, ilgi azaldı.

‘Mavi kapak toplama’ kampanyası 2012 yılı sonuna kadar devam etmişti. Kampanya süresince sadece Ege Üniversitesi tarafından 282 ton kapak toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı ve 1.364’ü manuel, 21’i akülü olmak üzere toplam 1.385 engelli tekerli sandalyesine kavuştu.

E.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi’nin kampanyayı sonlandırmasının ardından ise farklı yerel yönetimler, kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları tarafından kampanya sürdürülmeye çalışılıyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) de bu çerçevede 2011 yılı Ekim ayından bu yana “plastik kapak” toplamaya devam etti. TOFD’nin üç yıllık dönemde sağladığı geri kazanım ise 400 tona yaklaştı. Plastik kapakların geri dönüşümünden elde edilen gelir ile 434’ü manuel, 26’sı akülü olmak üzere toplam 460 nitelikli tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine ulaştı. TOFD önümüzdeki süreçte de projeyi sürdürmeyi hedefliyor.

Plastik kapaklar başarı ile toplanıp, ihtiyaç sahipleri tekerlekli sandalyelerine kavuşurken son dönemlerde kampanya ile ilgili farklı yayınlar ve özellikle sosyal medyada başlatılan dedikodu niteliğinde hiçbir bilimsel dayanağı olmayan söylentiler hızla yayılmaya başladı ve kampanyaya olan ilgi azaldı.

Kapak Toplama Kampanyasına gönül veren Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi ve Mavi Kapak Kampanyası Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar, TOFD Başkanı Ramazan Baş, TÜSODER Başkanı Aydın Ağaoğlu da PAGEV’in kampanyanın sürdürülebilirliğini sağlamak yönündeki çalışmalarını desteklediklerini belirtti.

KAMPANYA TOPLUMSAL DAYANIŞMAYA DÖNÜŞMÜŞTÜR

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak kampanyanın devamı ile birçok engelli vatandaşı hareket özgürlüğüne kavuşturduklarını ifade eden TOFD Başkanı Ramazan Baş, “Çöpe atılacak, bir değeri olmayan; hem çevre kirliliğine, hem de doğal kaynakların zarar görmesine neden olacak ürünlerin toplanarak geri dönüşüme verilmesi çevre kirliliğinin önlenmesine fayda sağladığı gibi, tekerlekli sandalye ve tıbbi malzeme temin etmekte güçlük çeken kişilere de hareket özgürlüğü sağlamaktadır. Kampanyanın bir diğer özelliği de toplumun büyük bir kesiminin verdiği destekle toplumsal bir dayanışmaya dönüşmüş olmasıdır. Bu proje aleyhinde gerçek dışı bilgi yaymaya çalışanların, bunu maksatlı yaptıklarını düşünüyorum. Şu andan itibaren bu konuyla ilgili polemiğe girmeyeceğiz. Bu konuda duyarlı davranan vatandaşlarımızın kampanyaya destek vermeye devam edeceğinden şüphemiz yoktur” dedi.

Konuyla ilgili Tüketici Sorunları Derneği’ne de çeşitli başvurular ve bilgiler ulaştığını belirterek görüşlerini açıklayan TÜSODER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Elbette kapaklar kadar şişelerin de toplanması gerekiyor. Ancak, kapaklar farklı, şişeler farklı hammaddeden üretilir ve birbirlerinin yerine ikame edilemezler. Sadece kapaklar havaleli olmadığı için toplanma maliyeti düşük ve yeniden değerlendirmeye ekonomik açıdan daha uygundur. Bu nedenle kampanya da kapak toplama özendirilmiştir. 500 kilo kapak hurdası ortalama 700 liradır ve bu rakam ile iki adet manuel tekerlekli sandalye alınabilir” diye konuştu.”

Paylaş