CAYMAK İSTİYORUM!

“Çok beğendiğim 4 parça ürünü kapıda ödeme seçeneği ile sipariş ettim, ancak açınca 2 tanesinin istediğim gibi olmadığını gördüm, aynı kargo ile geri gönderdim, ancak firma para iadesi konusunda zorluk çıkarıyor ne yapmalıyım?

Yakın bir arkadaşımın başına gelen bu olayın benzerlerini yaşayan birçok tüketici şikâyeti alıyoruz.

Özellikle sosyal medya hesapları üzerinden satış yapan, kurumsallığı tartışmalı küçük butiklerden yapılan alışverişlerde; tüketicinin cayma hakkı, ya da ayıplı ürünlerde bedel iadesi süreçlerinde canı çok sıkılmakta, uzayan telefon, yazışma trafiğinde bir süre sonra özellikle tüketiciler pes ederek zararı sineye çekmektedir.

Sıkıntı yaşamadan konuyla ilgili bilgileri duymasak da biz bıkmadan usanmadan anlatmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Bu yazımızda bu tip alışverişler için dikkat etmemiz gereken birkaç temel hususu tekrar hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

İnternet veya Telefon üzerinden Alışveriş Yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Korona salgını nedeniyle eve kapandığımız bu günlerde internet, telefon üzerinden MESAFELİ alış- verişleri daha çok tercih ediyor olduk. Bu konuda mağdur olmamak için dikkat edilmesi gerekenler:

  • İsraftan kaçınmak ve tasarruf açısından alışverişin gerçek bir ihtiyacı karşılayacağından emin olmak.
  • Satıcı ya da aracı olan sağlayıcılar hakkında inceleme, araştırma yapmak veya internet sitesi üzerinden satıcının “ticari unvanı”, “açık adresi” ve “diğer iletişim bilgileri” vb. kontrol etmek.
  • Satıcı ve ürün hakkındaki yorumları okumak. Kendi sayfalarındaki -olumlu, destekleyen yanlı yorumlar yerine- farklı platformlardaki bağımsız şikayetleri incelemek.
  • Satın alınacak mal ve hizmetin fiyatı ile, alternatif olanların fiyat karşılaştırmalarını yapmak (Model, boyut, kapasiteleri vb. bire bir kıyaslanacak şekilde araştırmak).
  • Alışverişe yönlendirilen internet sitelerinin “https:// “uzantısı olarak devam etmesi ve mümkünse adresi yazıp girmek her zaman daha güvenli olacaktır.
  • Mesafeli sözleşme ile alınacak mal ve hizmete ilişkin, eğer daha kısa sürede teslimat süresi belirtilmemişse, malın 30 gün içinde teslim edilmesinin ve cayma hakkının olup olmadığını kontrol etmek.
  • Üç boyutlu (3D) Güvenlik sunan veya sanal kartla ödeme yapılabilen satıcılardan alışverişi tercih etmek.

Satıcı, mesafeli sözleşmeye dair bazı hususlarda tüketiciyi sözleşme kurulmadan (herhangi bir ödeme yapmadan) önce bilgilendirmek zorundadır. Bu husus mevzuatta “ön bilgilendirme” olarak düzenlenmiştir.

Bu bilgilere örnek olarak satıcının adı, unvanı, açık adresi, telefon numarası, satın alacağınız malın temel özellikleri, vergiler dâhil toplam fiyatı, varsa diğer ek masraflar, cayma hakkına ilişkin bilgiler, hak arama yolları vb. verilebilir. Bu bilgilendirmenin yapıldığına ilişkin ispat yükü satıcıya aittir.

Yine satıcı, tüketiciye cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde ön bilgilendirme yapmamışsa, tüketici cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süre ile de bağlı değildir. Bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer.

Tüketici mesafeli sözleşmede on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart üstlenmeksizin cayma hakkına sahiptir. Malın teslimine kadar olan süre içinde de tüketici her zaman cayma hakkını kullanabilir.

Kapıda ödeme seçenekli mesafeli alışverişlere ilişkin, kargoların ödeme yapılmadan önce açılıp kontrol edilerek teslim alınmasına yönelik herhangi bir düzenleme bulunmamasına rağmen, özellikle güven duymadığınız satın almalarda, ürünü görüp siparişinize uygun olması koşulu ile ödeme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Cayma hakkı yazılı olarak veya (kısa mesaj, elektronik posta, internet, disk, CD, DVD, hafıza kartı ve benzeri her türlü araç veya ortamı ifade eden) kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla kullanılabilir.

Eğer satıcı ve sağlayıcı ile sorununuzu yazışmalar sonrası çözememişseniz, şikayetinizi ispatlayan tüm belgelerinizle Tüketici Hakem Heyetlerine bizzat başvurup ya da  https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr adresinden de müracaat edebilirsiniz.

Dr. Deniz ÖNER

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı

haber kaynağı: https://www.halkahaber.com/caymak-istiyorum-13460

Paylaş

Bir cevap yazın

*