Bedava tatil; Tüketici şikayetlerine pratik çözümler

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, son zamanlarda en çok yaşanan tüketici mağduriyetlerini ve yapılabilecekleri Karar.com’a anlattı.

Tüketici Birliği Federasyonu, Tüketici Dernekleri Federasyonu ve 13 tüketici derneği birleşerek Türkiye Tüketici Hareketi’ni başlattı. İlk bildirgesini 18 Mayıs’ta yayınlayan hareketi konuşmak üzere, Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu ile bir araya geldik.

Daha etkin ve güçlü bir mücadele yöntemi

Başta elektrik abonelerine yüklenen kayıp-kaçak bedelleri olmak üzere, bankalar ve GSM operatörlerinin hak ihlallerine karşı mücadele etme kararı aldıklarını belirten Ağaoğlu, “e-ticaret alanında yapılan dolandırıcılıklara karşı, kamu yönetiminin tüketici haklarına özensiz davranış ve uygulamalarına karşı artık çok daha etkin ve güçlü bir yöntemle çalışacağız” dedi. Ağaoğlu, son zamanlarda tüketici mağduriyetlerinin en sık yaşandığı konuları ve bireysel olarak yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

Bankaların hukuksuz ücretlendirme işlemleri

Bankaların haksız hukuksuz ücretlendirmeleri yüzünden, Türkiye’nin bütün ilçe kaymakamlıklarında bulunan tüketici hakem heyetleri kilitlenmiş durumda. Hakkını arayana en erken bir yıl sonraya gün veriyorlar. Bu arada da bankadan dosya masraf ücretlerini geri alacakları vaadiyle 50 lira ile 700 lira arasında boş dilekçe satan firmalar çıktı ortaya.

Banka dosya masrafı dilekçeleri aslında bedava

Biz bunların da peşine düştük. Günde 1200 kişiye 90 liradan dilekçe satıp günde 105 bin lira girdi sağlayan bir şirket tespit ettik. Aylık 3 milyon, senede 36 milyon lira kazanıyor. Şikayet edildiğinde kesilen ceza ise en çok 25 bin lira. Bir günlük kazancının dörtte biri. Oysa bu dilekçeler bizim ve diğer tüm tüketici derneklerinin web sitesinde ücretsiz olarak temin edilebilir.

Ev almadan önce bunlara dikkat

Türkiye’nin her yanında var ama özellikle İstanbul Esenyurt bölgesinde, ev sahibi edeceğim hayaliyle binlerce aileyi mağdur eden açıkgöz inşaat firmaları ve müteahhitler var. Bunların televizyonda boyalı suyu bal diye satan sahte balcılardan bence hiçbir farkı yok. Vatandaşın ev alırken çok dikkatli olması gerek. Ön ödemeli konut satışı, 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nda çok güzel ve net kurallara bağlanmıştır. Ön ödemeli konut satışının yapılabilmesi için bu satışın öncelikle tapu sicile tescil edilmesi gerekir. Satış vaadi sözleşmesinin de noterde düzenlenmesi şarttır.

Senet de para da alamaz

Satıcı, geçerli bir sözleşme yapılmış olmadıkça, tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını isteyemez veya borç altına sokacak herhangi bir belge talep edemez. Senet de, para da alamaz. Ayrıca inşaat firmasının reklam ve ilan vermeden önce, bina tamamlama sigortasının yaptırılması da şarttır. Banka teminat mektubu da gerekir.

Bir sonraki yıl bedava tatil garanti

Şimdi tatilciler için erken rezervasyon dönemi başladı. Ucuz ilanlar, hayal kırıklıklarına sebep olabiliyor. Bir gidiyorsunuz otele, sular kesik, tuvaletler bozuk, açık büfe çok kötü. Yani hiçbir şey vaat edildiği gibi değil. Oysa Tüketici Kanunu’nda yanıltıcı reklam yapmak yasaktır. Bir rezervasyon yaptıracağınız zaman öncelikle vaatlerin yer aldığı broşür veya internet sayfasının bir kopyasını alıp saklayın. İnternetten o turizm firmasını ve tesisi inceleyin. Tatile gittiğinizde tesiste vaat ettikleri gibi olmayan her şeyi fotoğrafla belgeleyin. Hatta diğer tatilcilerle beraber karşı karşıya kaldıklarınızı yazarak basit bir tutanak tutun, imzalayın.

Acentadan paranızı geri isteyin

Bir nüshasını otel müdürüne, bir nüshasını da acentaya gönderin. Türsab’a ve en yakın turizm il müdürlüğüne şikayet dilekçesi gönderin. İl müdürlüğü müfettişinin tutacağı raporun da bir kopyasını alın. Artık sırtınız yere gelmez. Garanti ediyorum ki, bir sonraki yıl çok daha güzel bir tatili bedavaya getireceksiniz. Önce acentadan paranızı geri isteyin. Vermezlerse manevi tazminat açma hakkınız olur. Paranızı geri vermezlerse, ikametgahınızın bulunduğu kaymakamlıktan il tüketici hakem heyetine başvurun. Oradan çıkacak kararla bile 3 bin liraya kadar icra yapma hakkınız olacaktır.

Diğer kaynaklar: http://www.karar.com/ekonomi-haberleri/bedava-tatil-tuketici-sikayetlerine-pratik-cozumler

 

Paylaş