Bedava Tatil Kazandınız Mesajlarına Kanmayın

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel  Başkanı Rıdvan Yıldız, cep telefonlarına ve e-posta adreslerine gelen “bedava tatil kazandınız” mesajlarının mağduriyetlere yol açtığını belirterek, vatandaşları  dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların cep  telefonlarına gelen mesajlar ya da ne olduğu belirsiz internet sitelerinden  dolandırıcıların tuzaklarına düşerek paralarını kaybedebildiğini söyledi.
Bazı tatil rezervasyonlarının beklenen kaliteyi sağlamadığını,  “indirimli” diye sunulduğu halde aslında normalin çok üzerinde pahalı olduğunu,  bunun da mağduriyetlere yol açtığını aktaran Yıldız, “Geçtiğimiz yıl Türkiye  Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından uygulamaya geçirilen tatil  meleğiyle tüketicilerin özellikle internetten yapılacak alışverişlerde mağdur  olmasının kısmen de olsa önüne geçilebilir.” dedi.

 “Son pişmanlık fayda vermeyebilir”

Yıldız, TÜRSAB’ın kendi üyesi olan acentelerin, ayırt edilebilmesi  için karekodlu internet sitesi uygulamasına geçtiğine işaret ederek, bu sayede  tüketicinin yetkisiz ve merdiven altı işletmeyle TÜRSAB üyesi acenteyi ayırt  edebilme imkanına kavuştuğunu kaydetti.
Tatil rezervasyonu yapacak tüketicilerin ilk tedbiri kendileri alması,  kayıtlı olmayan, kare kodu bulunmayan acentelerden uzak durması gerektiğini  vurgulayan Yıldız, şu tavsiyelerde bulundu:
“Aksi halde son pişmanlık fayda vermeyebilir. Tatil sezonunun  yaklaşmasıyla birtakım art niyetli kimseler ‘bedava tatil kazandınız’  mesajlarıyla vatandaşların aklını çelerek lüks yerlerde ağırlamaktalar. Loş  ortamlarda, vatandaşlara sözleşme ve senet imzalatılarak devre tatil satılmakta  ancak vatandaşlar söz konusu devre tatili kullanamadıkları gibi senetlerin icraya  verilmesiyle haciz tehdidiyle karşı karşıya da kalmaktadırlar. Her ne kadar  tüketicinin cayma hakkı bulunsa da kendilerine imzalatılan senetler, üçüncü  kişilere ciro edilmekte ve vatandaşlar zor durumda kalmaktadırlar. Bu sebeple  tatil alayım derken dert almamak için bu gibi tuzaklara kanılmamalıdır.”

Üç aşamalı plan önerisi

Tatil planlayanlara kendilerini güvenceye almaları için üç aşamalı  eylem planı yapmalarını öneren Yıldız, ilk aşamada cep telefonlarına gelen çok  ucuza 5 yıldızlı tesislerde “her şey dahil” mesajlarının ciddiye alınmaması  gerektiğini dile getirdi.
Yıldız, turizm firmasının TÜRSAB kaydı ve hakkındaki şikayetlerin  incelenmesini önererek, sözlerini şöyle tamamladı:
“İkinci aşamada, kalınan tesisteki hizmet ve kalitenin vadedilenle  aynı olmaması durumunda yazılı tutanak tutulmalı. Üçüncü aşama ise evine dönen  tatilci para ödediği firmaya  yazılı ihtar göndererek yaşadığı mağduriyetin  giderilmesini talep etmeli.”

Paylaş