Bankalar Eşe Dosta Sardı

Kredi kartına yaklaşık 1 aylık gecikmesi bulunan vatandaşı arayan bankalar, borcunun gecikmede olduğunu hatırlatarak “Tanıdıklarınızdan ya da dostlarınızdan borç alamaz  mısınız?” şeklinde yol gösterdi. TUSODER uygulamaya sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili Vahdet’e konuşan Tüketici Sorunları Derneği (TUSODER) Başkanı Avukat Rıdvan Yıldız duruma tepki gösterdi. Avukat Yıldız, bunun icraya düşen borçlarda uygulanan bir taktik olduğunu belirterek, “Hiç bir banka ya da kurumun böyle bir hakkı yok. Bu Türk Ceza Kanunu’nda Huzur ve Sükuneti Bozma suçuna girer” dedi.

HAKLARI YOK, BANKALAR SUÇ İŞLİYORLAR

Bankaların bu tavrının suç unsuru taşıdığına dikkat çeken Yıldız, “Sanıyorum icra takibine düşmeden de bu tarz tacizler yapılmaya başlandı. Netice itibariyle hiç bir bankanın ya da kurumun böyle bir hakkı yok.Vatandaşı arayıp yol göstermek kimsenin haddine değil. Bu suçtur. Türk Ceza Kanunu’nda ‘Huzur ve Sükuneti Bozma’ suçuna girer” şeklinde konuştu.

BÖYLE BİR UYGULAMA OLAMAZ…

Yıldız, şöyle devam etti: “Netice itibariyle herkesin herkese borcu olabilir. Bu banka borcu da olabilir, kredi kartı borcu da olabilir, kredi borcu da olabilir. Burada yapmaları gereken prosedürü uygulamaktır. Hakkı doğmuşsa icra takibi yapar. Ama telefonla arayıp “eşinizden, dostunuzda alın” diye bir uygulama olamaz.”

‘TİCARET YAPAN AKRABANDAN AL’

Bankalarla çalışan hukuk bürolarının bu tarz ahlaksız girişimlerde bulunduklarını dile getiren Yıldız, “Israrla arayıp yol göstermek gibi bir hadsizlik içerisine girebiliyorlar. Bazen de senin ticaret yapan akraban var ondan al vs. gibi işler içerisine giriliyor. Hukuk büroları bunları çok yapıyor. Oralardan öğrenen bankalar da bu işleri yapmaya başladı. Bu uygulamalar kesinlikle yasal değildir. Vatandaş suç duyurusunda bulunabilir”  ifadelerini kullandı.

Diğer haber kaynağı; http://www.vahdetgazetesi.com/ekonomi/bankalar-ese-dosta-sardi-h78430.html

Paylaş