0
0

İyi günler. Eylül 2015 de halk bankasından 1,04 faizli konut kredisi çektik. Ağustos 2016 tarihinde faiz oranlarının düşmesi sonucunda tekrar yapılandırma yapmak istediğimizde banka yeni konut alımlarında faiz oranlarının geçerli olduğunu söyledi. Yapılan bu işlemin doğruluğu nedir? Krediyi tekrardan yapılandırmamız mümkün değil midir? Teşekkürler.

İl Seçimi Yapınız
Aksaray
Şikayetinizle ilgili daha önce firma veya başka bir kuruma bildirimde bulundunuz mu?
Hayır
  • Hasan demir tarafından 2 sene önce soruldu.
  • last edited 2 sene önce
0
0

Sayın Mustafa Hayat,

Konuyla ilgili banka ile yaptığınız sözleşmeniz esas kabul edilmektedir. Sözleşmede faiz oranının sabit veya değişken olarak belirlenmesi durumuna göre bankanıza bildirimde bulunabilirsiniz. Durumun sizin lehinize olabilmesi için oranın değişken olarak belirlenmesi gerekmektedir. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu’nun ilgili maddesi aşağıdaki şekildedir.

MADDE 36 – (1) Kredilerde geri ödeme tutarlarının, finansal kiralama işlemlerinde ise kira bedellerinin anaparayı aşan kısmı bu madde kapsamında faiz olarak kabul edilir.

(2) Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit veya değişken olarak ya da aynı kredi için her iki yöntem esas alınmak suretiyle belirlenebilir. Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmenin kurulduğu tarihte belirlenen oran tarafların rızası dışında değiştirilemez. Oranın değişken olarak belirlenmesi hâlinde ise, başlangıçta sözleşmede belirlenen oran, dönemsel geri ödeme tutarı başlangıçta sözleşmede belirlenen azami dönemsel geri ödeme tutarını aşmamak koşuluyla ve sözleşmede belirlenecek yurt içinde veya yurt dışında genel kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan endekslerden en düşük olanı baz alınarak değiştirilebilir. Oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde bu yöntemin muhtemel etkileri konusunda tüketicilerin bilgilendirilmesi şarttır. Bu amaçlarla kullanılabilecek referans faizler ve endeksler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Yukarıdaki kanun maddelerini ve sözleşmenizde bulunan faiz oranının değişken olduğunu belirten bir dilekçe yazabilirsiniz. Şunun altını çizmeliyiz ki, eğer faiz oranınız sabitse herhangi bir yapılandırma olmamaktadır.

Sorununuzun en kısa sürede çözümlenmesini diler, her türlü tüketici hakkı konusunda bizimle iletişime geçmenizi temenni ederiz.

Saygılarımızla,

1 sonuç görüntülendi.
Cevabınız

Please first to submit.