0
0

merhabalar geçen sene eylül ayında konut kredsi çektim 1.08 den malumunuz üzere faiz oranları düştü kredi çektiğim bankadan yapılandırma talep ettim sözlü olarak yapılandırma yapamazsınız yeni kredi çekenler için bu faiz oranı dediler ve yapılandırmada % 2 peşinat alınıyormuş yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

İl Seçimi Yapınız
Ankara
Şikayetinizle ilgili daha önce firma veya başka bir kuruma bildirimde bulundunuz mu?
Hayır
  • orçun demirci tarafından 2 sene önce soruldu.
  • last edited 2 sene önce
0
0

Sayın Orçun Demirci,

Konuyla ilgili banka ile yaptığınız sözleşmeniz esas kabul edilmektedir. Sözleşmede faiz oranının sabit veya değişken olarak belirlenmesi durumuna göre bankanıza bildirimde bulunabilirsiniz. Durumun sizin lehinize olabilmesi için oranın değişken olarak belirlenmesi gerekmektedir. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu’nun ilgili maddesi aşağıdaki şekildedir.

MADDE 36 – (1) Kredilerde geri ödeme tutarlarının, finansal kiralama işlemlerinde ise kira bedellerinin anaparayı aşan kısmı bu madde kapsamında faiz olarak kabul edilir.

(2) Sözleşmede belirtilmek suretiyle konut finansmanına yönelik kredilerde ve finansal kiralama işlemlerinde faiz oranı sabit veya değişken olarak ya da aynı kredi için her iki yöntem esas alınmak suretiyle belirlenebilir. Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmenin kurulduğu tarihte belirlenen oran tarafların rızası dışında değiştirilemez. Oranın değişken olarak belirlenmesi hâlinde ise, başlangıçta sözleşmede belirlenen oran, dönemsel geri ödeme tutarı başlangıçta sözleşmede belirlenen azami dönemsel geri ödeme tutarını aşmamak koşuluyla ve sözleşmede belirlenecek yurt içinde veya yurt dışında genel kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan endekslerden en düşük olanı baz alınarak değiştirilebilir. Oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde bu yöntemin muhtemel etkileri konusunda tüketicilerin bilgilendirilmesi şarttır. Bu amaçlarla kullanılabilecek referans faizler ve endeksler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Sorununuzun en kısa sürede çözümlenmesini diler, her türlü tüketici hakkı konusunda bizimle iletişime geçmenizi temenni ederiz.

Saygılarımızla

1 sonuç görüntülendi.
Cevabınız

Please first to submit.