Şikayet yağdı, kritik tarih: 28.05.2014

2017 yılında tüketici hakemlerine yapılan şikayetlerde rekoru 185 bin adet ile yine kredi dosya masrafları kırdı. BDDK’nın yasal zemine oturttuğu dosya masraflarında kritik tarih ise 28.05.2014. Bu tarihten 10 yıl geriye dönük kullanılan krediler için dosya masrafı alınabiliyor ancak yasanın üzerinden 3 yıl geçtiği için başvurular 2008-2014 yılları arasını kapsıyor.

2017 yılında tüketici hakem heyetlerine 600 bine yakın şikayet başvurusunda bulunuldu. Şikayetler arasında en dikkat çekeni ise 185 bin adet ile birinci sırada olan kredi dosya masrafları oldu. Öte yandan geçtiğimiz yıl yapılan şikayet başvurularına yönelik hakem heyetlerinden çıkan karar sayısı ise 636 bin. Çıkan kararlara bakıldığında ise burası çok ilginç kararların yüzde 77’si tüketici lehine iken yüzde 23’ü ise tüketicinin aleyhine yönelik oldu. Bu da her 4 şikayetten 3’ünde vatandaşın haklı çıktığı anlamına geliyor.

Yargıdan çıkan onca emsal karara rağmen tüketici hakem heyetlerine yönelik yapılan şikayetlerin 3’te 1’inin neden hale dosya masraflarına yönelik olduğuna dair TÜKODER Başkanı Aziz Koçal ve TÜSODER Genel Başkanı Deniz Öner dikkat çekici açıklamalarda bulundu…

KRİTİK TARİH: 28-05-2014

Dosya masrafları müracaatının genellikle 28/05/2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun öncesi bankalardan kullanılan krediler ile ilgili olduğunu belirten Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Aziz Koçal dolayısı ile bu tarihe kadar kullanılan kredilerde bankalar ve finans kuruluşları tarafından alınan dosya masrafları ile ilgili Tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılabildiğini söz konusu tarih sonrası için ise dosya masraflarının alınmasının mümkün olmadığını söyledi.

2008’İN 9 AYINA KADAR ALINABİLİR

Yasanın 28/05/2014 tarihinden geriye doğru 10 yılı kapsadığına da dikkat çeken Koçal, şu anda 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014/mayıs ayına kadar olan yıllar ile 2008’in Şubat dahil 9 ayında kullanılan krediler için dosya masraflarının geri alınabileceğine dikkat çekti.

TAHSİS ÜCRETİ DIŞINDA ÜCRET ALAMAZ

Finansal tüketicilere kullandırılacak krediler için kredi ihtiyacının karşılanmasına olanak sağlayan sistemin işletilmesi ve operasyonel süreçlerin yönetilmesi amacıyla alınan tahsis ücreti dışında, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi her ne ad altında olursa olsun başkaca bir ücret alınamayacağının altını çizen Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Deniz Öner ise, bu tarz kesintilerin olması halinde tüketicilerin bankadan bu ücretleri geri alabileceğini söyledi.

100 BİN LİRADA 500 LİRAYI GEÇEMEZ

Yeterli ve doğru belgeye dayanan şikayetler için bankaların birçoğunun savunma bile yapmadan dosya masraflarını iade ettiğine de dikkat çeken TÜSODER Başkanı Öner, bütün bankalar kredi tahsis ücreti adı altında aldığı masrafın binde 5’i geçemeyeceğini belirterek şöyle konuştu: ‘’Örneğin 100 000 liralık bir kredi için bu masraf 500 lirayı geçemez. Bunun üzerindeki kesintiyi geri isteme hakkı bulunmaktadır.’’

BDDK DOSYA MASRAFINI YASAL HALE GETİRDİ

6502 sayılı kanun 4/3 maddesinde getirilen ‘’Bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde ise tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlığın görüşü alınarak bu Kanunun ruhuna uygun olarak ve tüketiciyi koruyacak şekilde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenir.” Hüküm ile bankacılık hizmetlerinden dolayı alınacak tüm ücretleri düzenleme yetkisinin BDDK ya verildiğini ifade eden Koçal, ‘’BDDK yaptığı düzenleme ile alınan dosya masraflarını yasal hale getirmiştir. BDDK da tüketicilerin temsil edilmemesi ayrı bir kanayan yaradır.’’ dedi.

BANKADAN MAKBUZUNUZU İSTEYİN

Dosya masraflarının geri alınması için, tüketiciler öncelikle kredi kullandıkları bankaya dilekçe vererek, kullandığı kredi ile ilgili kendisinden kesilen dosya masrafını gösterir makbuz suretini istemesi gerektiğini vurgulayan TÜKODER Başkanı Koçal konu ile ilgili şunları söyledi;

‘’Vatandaşlarımız özellikle dosya masrafı diye dilekçelerine belirtmelerinde fayda var, makbuzlarda bazen içerisinde hayat sigortası ve ekspertiz ücretlerinin de bulunduğu toplam makbuzu veriyorlar bu tür makbuzlar daha sonra sorun olabiliyor. Bankadan alınan makbuz ile Vatandaşlarımız, yerleşim yeri kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat ederek, iade talebinde bulunacaklar. Burada dikkat edilmesi gereken ,2008/şubat ayından 2014/mayıs ayına kadar olan yıllar için tüketiciler talepte bulunabilirler.’’

Haber Kaynağı: http://origin.yenisafak.com.tr/ekonomi/sikayet-yagdi-kritik-tarih-28052014-3014714

Paylaş

Bir cevap yazın

*