BEN KİMİM VE NE YAPACAĞIM? İSİMLİ SÖYLEŞİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI.

TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği, Ataşehir Kent Konseyi ve Sağlık Çalışma Grubu tarafından düzenlenen BEN KİMİM VE NE YAPACAĞIM? İSİMLİ SÖYLEŞİ 4 Şubat 2020, Dünya Kanser Gününde, Saat:19.00-21:00 arasında Ataşehir ERDAL EREN KÜLTÜR MERKEZİ’nde gerçekleşti.

TÜSODER Genel Başkanı, Radyobiyolog Dr. Deniz ÖNER tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Gününün amacı,  Uluslararası Kanser Kontrolü Birliği’nin (UICC) 2019-2021 yıllarını kapsayan 3 yıllık kampanya ile bireylerde kanserin etkisini azaltmaya yardımcı olmak üzere, “kişisel bir taahhütte” bulunmalarını isteyen eylem çağrısı tekrarlandı.

Sağlıklı beslenme seçenekleri, obeziteden, tütün ve alkol kullanımından kaçınmak, fiziksel hareketlilik, ailenin hastalık geçmişini bilmek, sağlığı takıntı haline getirmeden erken tanı ve tarama farkındalığı ile önlenebilir ve tedavi edilebilir kanserler hakkında bireysel olarak yapabileceklerimizi hatırlattı.

Acıbadem, Mehmet Ali Aydınlar Üniv. Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gözde Arıtıcı Çolak; Beslenme ve Kanser ilişkisini anlattı. Kanserden korunma ile tedavi süresi ve sonrasında beslenmenin önemi üzerinde durdu. Mucize gıdaların olmadığını, en doğal gıda ürünlerinin bile bazı ilaçlarla etkileşimleri nedeniyle zararlı olabileceğini belirtti.

TÜSODER Sağlık Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Gültezer Hatırnaz EROL’dan hasta olarak haklarımızın neler olduğunu öğrendik. Sağlık Hakkımızı kullanırken en doğru tanı ve tedaviye ulaşmanın önündeki engelleri ve bunları nasıl aşabileceğimizi anlattı.

TÜSODER Sigorta Komisyonu Başkanı Taner ÇAĞATAY ise sağlıklı iken özel sağlık sigortası yaptırmanın, hastane ve hekim seçiminde seçeneklerimizi nasıl arttırdığından ve yüksek maliyetli tedaviler nedeniyle maddi kayıplar yaşamamanın önemini anlattı.

TÜSODER Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanatçı Samy ERTAN Söyleşinin Sunuculuğunu yürüttü ve

Mini Konser ile ruh ve zihin sağlığının da önemini hatırlattı.

Söyleşinin moderatörlüğünü TÜSODER Genel Sekreteri Kerem ATEŞ başarıyla gerçekleştirdi.

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan ÇERKEZ, Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan DOLU, Ataşehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Gülay ÖZDEMİR tarafından ev sahipliği yapılan söyleşide.

TÜSODER ve İyilik İçimizde Dernek Üyeleri başta olmak üzere; hekimler, sağlık profesyonelleri, hastalar, siyasi partilerin temsilcileri, sağlık hukuku uzmanları,  engelli meclisleri temsilcileri, çeşitli hasta dernekleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler, halkın katılımı ve karşılıklı etkileşim içinde 4 Şubat kanser günü söyleşisi gerçekleşmiştir.

Kanserlerin 3 de birini önlemek, kalan 3 de birini de erken tanı ile tedavi edebilmek konusunda yapılabileceklerin yılda bir gün anılması yeterli olmayacağı için bu konudaki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

Paylaş

Bir cevap yazın

*