3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI ETKİNLİKLERİ SONUÇ RAPORU

TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği ile İyilik İçimizde- Diyaliz ve Organ Nakli Hastaları Derneği olarak Organ Bağışlarını arttırmak üzere toplumun tüm kesimlerini içine alan bir projeye adım attık. Bu iki dernek ülkemizdeki kadavradan organ bağışını arttırmak konusunda birlikte proje geliştirmektedir:

Sağlığın kaybı; istihdamdan, eğitimden geri kalma, aynı zamanda kamunun hasta, engelli bireyler nedeniyle artan harcama ve düşen kamu gelirleri sonucunu getirmektedir. Uzun yıllar ve saatler boyu diyalize girmek veya hastanede yatarak tedavi görmek nedeniyle iş gücü kayıpları ve işsizliğin artması sonucu aileler temel tüketici haklarına erişim için yeterli maddi kaynağa sahip olamamakta ve bu durum ruhsal problemler gibi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir.

Ülkemizde 65 000 civarında Diyalize giren kişi olduğu, her yıl 1500-2000 kişinin buna eklendiği, 22 000 civarında kişinin böbrek nakli bekleme listesinde olduğu gerçeğinden hareketle;

Sağlığın korunması ile ilgili gerekli toplumsal bilincin arttırılması için obezite, şeker, virüsler, hepatit aşılarında yetersizlik, bilinçsiz ilaç kullanımı, sigara alışkanlıkları vb. birçok kontrol edilebilir sağlığa zarar verici unsurlar hakkında sivil toplum kuruluşlarına da Kamu ile iş birliği içinde büyük görev düşmektedir.

Biz TÜSODER ve İyilik İçimizde dernekleri olarak alanında çok başarılı bu iki derneğin önderliğinde toplumsal geniş katılımlı Organ Bağışını arttırmak öncelikli olmak üzere İyilik İçin Sen de Katıl diyerek etkinliklere başladık.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası Kapsamında 2 saha etkinliği gerçekleştirdik.

Organ Bağışı haftasında yaptığımız tüm etkinlikleri İyilik İçimizde Derneğinin takip ettiği kalp nakli bekleyen çocuklardan Esila’ya atfettik. Dernek Başkanı Gülay Özdemir, sosyal medya hesabından haberdar olduğu ve Esila’nın Organlarınızı Cennete Götürmeyin! Mesajını içeren resmini görsel olarak kullanabilmemiz için izin aldı.

3 Kasım 2019 Kadıköy ve 9 Kasım 2019 Ataşehir’de İyilik İçimizde, TÜSODER ve Marmara Üniversitesi KANOPE Kulübü (Organ, Kök Hücre ve Kan Bağışı artırmak üzere kurulmuş) Tıp Fakültesi öğrencileri ile iki açık alan etkinliği düzenledik. Ayrıca 6 Kasım 2019 tarihinde İstanbul Kent Üniversitesinde seminer verdik ve organ bağış standı açtık ve basında haber olduk.

Bu etkinliklerimizde İstanbul, Kuzey Marmara Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Gültekin Hoş’un da desteği ile Organ Nakli Koordinatörleri tarafından toplam 250’nin üzerinde organ bağışı alınmıştır.

Organ Bağışları dışında Esila’nın çizdiği resmin verdiği mesajın; Dr. Siyami ERSEK ve Ankara’da tedavi gördüğü hastanenin dışına büyük boy asılması, Proje kapsamında yazılı basın bültenleri, Tv, Radyo haberleri ve programlarında İYİLİK İÇİN SEN DE KATIL ORGAN BAĞIŞINI KONUŞALIM projesi büyük ilgi görmüş ve olumlu karşılık bulmuştur.

Etkinlikle ilgili birkaç haber linki aşağıdadır.

https://atasehir.com.tr/haberler/atasehirdeiyilik-icin-sende-katilorgan-bagisi-kampanyasi.html

http://www.gazetekadikoy.com.tr/saglik/toprak-degil-can-olsun-h15225.html

http://www.gazetekadikoy.com.tr/saglik/organ-bagisi-hayata-yeniden-tutunmak-demek-h15195.html

https://www.ntv.com.tr/saglik/iyilik-icin-sen-de-katil-organ-bagisini-konusalim-etkinligi-duzenlenecek,iblGFqH2MkGWIvVR1pYMYg

https://www.dailymotion.com/video/x7nqra1

https://www.dailymotion.com/video/x7nqme6

Paylaş

Bir cevap yazın

*