TÜSODER’den Kritik Sigorta Uyarısı

Bir süredir kamuoyunda tartışma konusu olan ve araç sahiplerini isyan ettiren Zorunlu Trafik Sigortası’ndaki 2016 yılı fahiş fiyat artışıyla ilgili, yetkili merciler  harekete geçti. Bu konuda ki düzenlemelerin meclisin onayına sunulması için çalışmalar başladı.

Geçtiğimiz günlerde Tüketici Sorunları Derneği(TÜSODER) yetkilileri yapmış olduğu basın açıklamasında, 1 Haziran itibariyle resmi gazetede yayınlanan Trafik Sigortasındaki düzenlemelerde belirtilen ve tazminatın sigortalı sürücüye ödetilmesi  yolunu açan maddeye değinerek kamu oyunu uyarmıştı.

TÜSODER bunun yanlış yorumlamalara ve trafik kurallarının ihlalinde sigortalıya rücu edilebileceğini de basınla paylaşmıştı. Bu sıkıntıları dikkate alan Hazine Müsteşarlığıdüzenlemedeki ibareyi trafik kurallarının ağır kusur ile ihlali olarak değiştirdi.

‘AĞIR KUSUR’ BELİRSİZLİĞİ

Konuyla TÜSODER Sigorta Komisyon Başkanı ve Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü  Taner Çağatay: “Umarım, ‘ağır kusur’un anlaşılmasında ve yorumlanmasında ilerde sıkıntı yaşamayız. Hasar ödemesi yapılırken  ‘’ağır kusur ibaresi nedeniyle sigortalıların mağdur olmayacağını ümit ediyoruz. Son düzenlemeler doğrultusunda mecliste konuyla ilgili yasanın çıkması, dövizdeki artışın stabil hale gelmesiyle araç sahipleri rahatlayacaktır. Üstelik sigorta şirketlerinin amansız rekabetiyle primlerin aynı düzeyde kalacağını, hatta süreç içerisinde inebileceğini öngördüğümüzü belirtmek isterim” dedi.

PRİM FARKI YÜZDE 50’Yİ BULUYOR

Çağatay konu ile ilgili açıklamasının devamında “Bazı sigorta şirketleri sigorta brokerliğimize bilgi maili göndererek trafik primlerinde revizyon yapıp durumu vatandaşın yararı olacak şekilde iyileştirdiklerini bildirmişlerdir. Trafik ve Kasko Sigortası primleri sigorta şirketleri arasında çok değişkenlik arz ettiği için sigortalıların en az 4 veya 5 ayrı sigorta şirketinden teklif almalarında yarar vardır. Bazen yüzde 50 varan prim farkı oluşmaktadır. Bu da sigorta prim yükünü hafifletecektir” şeklinde konuştu.

BAZI SEKTÖRLER İÇİN ‘HASSASİYET’

Kasko ve trafik sigortası primlerinin, sigorta şirketlerinin portföyünde önemli bir yer tutmakta olduğunu söyleyen Çağatay, halihazırda yangın sigortalarında da, plastik, kozmetik gibi sektörlerde çok seçici olmaları, teminat vermek istememeleri sigorta şirketlerini daha çok Kasko ve Trafik poliçelerine yönlendireceğine vurgu yaptı.

Çağatay, Kasko ve Trafik sigorta prim yükünü düşürmek için herkesin üzerine düşeni yapmasını, sigortalıların ufak hasarlarını sigorta poliçelerine başvurmadan kendileri tarafından karşılanmasının uygun olacağını savundu. Çağatay, hasarsızlık indirimini kaybetmemeleri konusunda da araç sahiplerini uyardı.

Diğer haber kaynağı; http://www.hurriyet.com.tr/tusoderden-kritik-sigorta-uyarisi-40064462

Paylaş