TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği, ORGAN, KÖK HÜCRE ve KAN BAĞIŞINI Desteklemektedir.

KÖK HÜCRE BAĞIŞÇISI ve ORGAN BAĞIŞI KAMPANYASI,

11-12 AĞUSTOS 2018

Kadıköy Rıhtım

TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği, ORGAN, KÖK HÜCRE ve KAN BAĞIŞINI desteklemektedir.

Başlıca tüketici hakkı olan Sağlık ve Güvenlik konusunda, sağlığın korunması ve iyileştirilmesi aşamasında toplumsal farkındalığın arttırılması çok önemlidir. Sağlığın kaybı sadece hasta kişide değil aile bireyleri ve toplumda maddi ve manevi birçok bedelin de ödenmesi sonucunu doğurmaktadır. Hastalıkla artan harcamalar buna karşın iş gücü kayıpları ile düşen gelirler tüketicilerin temel ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle sağlığın korunması hepimizin görev ve sorumlulukları arasında yer almalıdır.

ACİL KÖK HÜCRE İHTİYACI VAR!

Yetişkin LÖSEMİ hastalarının ACİL günlük kan trombosit-granülosit ihtiyacını karşılamak ve KÖK HÜCRE bağışçısı farkındalığı artırmak üzere, “1000 Gönüllüden 1’i de Sen Olur musun?” grubu talebiyle Kadıköy Kent Konseyi Koordinasyonunda bir kampanya düzenlenmiştir.

TÜSODER-Tüketici Sorunları Derneği’nin Genel Kurul Üyesi olduğu Kadıköy Kent Konseyi’nin Sağlık Çalışma Grubu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi Sağlık Müdürlüğü, Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi, KANOPE-Kan ve Organ Bağışı Kulübü katılımları ile 11-12 Ağustos 2018 de, İstanbul, Kadıköy İskele (Beşiktaş iskele karşısında) bilgilendirme yapılacak ve uygun vericilerden kan ve organ bağışı toplanacaktır. Kök Hücre vericisi olabilmek için 18-50 yaş aralığında ve kronik rahatsızlığı olmayan kişilerin müracaatı gerekmektedir.

Her Bağış, Yeni Bir Değil Birçok Hayattır

Her yıl Türkiye’de 2000 kişi uygun organ bağışı beklerken hayatını kaybediyor. Vefat eden hastanın ailesinin nakil işlemlerine izin vermemesi nedeniyle sağlam organlar da toprak altında çürüyüp gidiyor. Ülkemizde çok başarılı olarak yapılan organ nakillerinin yüzde sekseninin canlı vericilerden yapılmaktadır. Böbrek, karaciğer gibi organlar uygun canlı vericilerden yapılabilirken, kalp gibi yalnızca yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin yakınlarının onayı ile karşılanabilen organları beklerken birçok çocuk, genç ve yetişkin hayatlarını kaybetmektedir.

Toplumsal duyarlılık için bir yakınımızın ya da kendimizin ihtiyacını beklemeyelim!

Her kan verdiğinizde 3 kişiye yaşam verirken, siz de yeni taze kan hücre üretimi ile yenilenmekte, bilginiz dışında seyreden bir sağlık probleminiz varsa erkenden haberdar olmaktasınız.

11-12 Ağustos 2018, Cumartesi ve pazar günü TÜSODER olarak da Tüketici Hakları ve özellikle Hesap İşletim Ücreti İadesi konusunda da sorularınızı cevaplamak üzere standımızda olacağız.

Dr. Deniz ÖNER

TÜSODER Genel Başkanı

Detaylı bilgi için:

http://www.kanver.org/sayfa/kan-hizmetleri/kok-hucre-bagisi/53

https://www.facebook.com/groups/1130636930310496/

https://www.tusoder.org.tr/yeni-bir-yasam-armagan-edebilirsiniz/

 

Paylaş

Bir cevap yazın

*