Kaçak Et Girişlerine Karşı Denetimler Artırılmalı

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Gıda Komisyonu, sağlık açısından tehlikeli olabilecek kaçak et girişlerine karşı denetim ve yaptırımların arttırılmasını istedi.

Kaçak Et Vatandaşın Sağlığını Etkiliyor!

Piyasaya kontrolsüz sürülen etlerin ciddi riskler taşıdığına işaret eden Tüsoder Gıda Komisyonu Üyesi Gıda Mühendisi Nurten Sırma, birçok ülkeden kaçak yollarla et getirildiğini belirterek, “Kontrolsüz gelen et, ithal edildiği ülkeye özgü olan ve bizim insanımızın daha önce hiç karşılaşmadığı, bağışıklık sistemine yabancı olan virüsleri ve hastalık etmenlerini de uzak yoldan beraberinde getirebilir. Bu durum tam bir saatli bomba gibidir. Vatandaşın sağlığı üzerinden oynanan bu kanlı kumara dur demenin zamanı geldi de geçiyor bile” uyarısında bulundu.

Hızla yükselen fiyatlar nedeniyle son günlerde gündemin üst sıralarına çıkan et ve et ürünlerinde kaçak girişlerin de arttığını vurgulayan Sırma, “Kapalı dükkân kepenkleri arkasında, kaçak et pazarlıkları yapılıyormuş. Ne acıdır ki bu haberlere artık şaşırmaz olduk. Çünkü bu işin matematiği bu. Ekmek, süt, et gibi halkın en temel besin maddeleri vatandaşın alım gücünün çok üstüne çıktığında kaçak gıda simsarları da başrolde yerlerini alırlar” diye konuştu.

Kaçak Et için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Daha Fazla Denetim Yapmalı

Halk sağlığını tehdit eden kaçak et ile mücadelede denetim görevi yapan kamu personeline önemli görev düştüğünü vurgulayan Sırma şöyle devam etti:

“Kaçak et donmuş olarak soğutuculu araçlarla getiriliyor. Kontroller, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının İlçe Müdürlüklerinin Gıda Kontrolörleri tarafından yapılıyor. Ancak denetlenecek gıda noktalarının sayıca fazla olması ve beraberinde bu şekilde kayıt dışı gıda satışı yapan kaçak adreslerin de bulunması işleri daha da karmaşık hale getiriyor. Bu noktada bakanlığın ilgili meslek kuruluşları ile işbirliği içinde, yeni personel istihdamı yapması, denetim personelini sayıca arttırması, güçlendirmesi ve ortak yürütülecek eğitim projeleri ile de vatandaşı güvenli gıda konusunda daha bilinçli hale getirmesi gerekiyor.

 

Diğer Kaynaklar;

http://www.dha.com.tr/tusoder-kacak-et-girislerine-karsi-denetimler-artirilmali_1151816.html

Paylaş