Tüketiciler Hileli Gıdaya Karşı Komisyon Kurdu

Tüketici Sorunları Derneği’nin (Tüsoder) 8 Kasım 2014tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında  derneğin Gıda Komisyonu Başkanlığı’na Genel Başkan Aydın Ağaoğlu’nun önerisiyle Veteriner Hekim Can Demir getirildi.

Bilinçli gıda üretimi ve tüketimi amacıyla yaptığı analizlerle gündemi değiştiren çalışmalar imza atan Dr. Can Demir’in Tüsoder Gıda Komisyonu Başkanı olarak gerçekleştireceği gönüllük esasına dayalı görevi esnasında da tüketicilere oldukça yararlı çalışmaları ortaya koyacağına inandığını belirten derneğin Genel başkanı Aydın Ağaoğlu, ”Tüketicilerin en temel gereksinimlerinin başında gelen sağlıklı beslenme konusunda geçmişte gösterdiği gayret ve çalışmalarla hileli gıda üreticilerinin korkulu rüyası haline gelen Dr. Can Demir’in Tüsoder’e katılımı tüketiciler açısından büyük bir kazanımdır. Daha önce içtiğimiz kaynak sularından, işlenmiş veya işlenmemiş  et ve süt ürünleri, ağır metal içeren deniz mahsulleri başta olmak üzere gıdalardaki tehlikeleri bilimsel tespitlerle kamuoyunu aktararak toplum sağlığı açısından önemli hizmetlerde bulunmuş bir sivil toplum önderidir. Bu arkadaşımızın derneğimizle birlikte gerçekleştireceği çalışmalarla halk sağlığını hiçe sayarak insanların gıdası üzerinden hile ile haksız kazanç sağlamak isteyenlere göz açtırılmayacaktır.” Dedi.

Sivil toplum örgütleri ve gıda sektörünün yakından tanıdığı Dr. Can Demir’in Tüsoder’le güç birliği yapmasıyla ilgili Ağaoğlu, “ Can beyin gıda hijyeni konusundaki uzmanlığı ve bilgi birikimi oldukça yüksek olduğundan, bundan böyle tüketicilerden gelen gıda kaynaklı şikayetlerin daha isabetle takip edilebileceği ve sonuçlandırılabileceğinden ötürü tüm gıda üretici ve satıcılarının artık iki kez düşünmelerinin kendileri için de yararlı olacağını bilmelerini isterim.” Şeklinde konuştu.

Gıda Güvenliği ve Hijyen Akademisinin de Başkanlığını yürüten Can Demir’in 4. Baskısı yapılan “Veteriner Hekim ve İlaç Rehberi” isimli kitabının yanı sıra çeşitli bilimsel araştırma ve makale çalışmaları da bulunmaktadır. Çok sayıda mesleki hizmet plaketi ve başarı ödülü İle Tüketiciler Birliği “TÜKETİCİYE SAYGI 2012” ödülü bulunan Dr. Can DEMİR, TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknolojisi Enstitüsü danışma kurulu üyesi olup, ISO 9001:2008, ISO 14001, ISO 22000 (HACCP), ISO 17020, ISO 17021 ve ISO 17025 standartlarında Akreditasyon Baş Denetçisi olarak  TÜRKAK Dış Havuzunda görev almakta ve ayrıca DAkkS German Accreditation Body (Alman Akreditasyon Kurumu) Dış havuzunda ise ISO 9001:2008, ISO 22000 (HACCP) standartlarında Teknik Uzman olarak Görev almaktadır.

Paylaş