Tüketici kredisi kullanımı patladı

Enflasyon karşısında maaşı eriyen vatandaş, bankaya koştu…Son bir yılda kullanılan tüketici kredisi, yüzde 74 nokta 4’lük bir yükseliş gösterdi…Aynı dönemde, takipteki tüketici kredisi de yüzde 155 arttı…

VATANDAŞ: “KREDİ KARTI MI? YOK SAKIN KİMSEYE TAVSİYE ETMİYORUM”

AĞAOĞLU: “İNSANLARIN ARTIK YAŞAM BİÇİMİ HALİNE GELDİ BORÇLANMAK”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verdiği bilgiler Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu’nu doğrular nitelikte. Denetleme Kurumu’nun verilerine göre bankalar tarafından kullandırılan ihtiyaç kredisi miktarı son üç yılda sürekli arttı.

“SON 10 YILDA 75 MİLYONUN ÜZERİNDE TÜKETİCİ KREDİSİ KULLANILDI”

2013 Ocak sonu itibariyle 68 milyar 840 milyon lira olarak gerçekleşen bankalar tarafından kullandırılan ihtiyaç kredisi miktarı, bir sonraki yıl yaklaşık 17,9 milyar lira artarak Ocak 2014’te 86 milyar 734 milyon liraya tırmandı.

1 Şubat 2014’ten, 1 Şubat 2015’e kadar geçen 1 yıllık süre zarfında ise kullanılan ihtiyaç kredisi miktarı yüzde 74,4’lük artış gösterdi. Böylece Ocak 2015 sonu itibariyle kullanılan ihtiyaç kredisi miktarı 151 milyar 303 milyon liraya çıktı.

VATANDAŞ: “ALDIM BENDE ZOR ÖDEDİM. ŞİMDİ KESİNLİKLE ALMIYORUM”

AĞAOĞLU : “İNSANLARIN CEBİNDE 5 -6 TANE BANKANIN AYRI AYRI KARTLARI VAR. 50 BİN LİRAYA VARAN LİMİTLER OLUNCA ÖDENEMEZ DÜZEYE GELİYOR”

Vatandaş borcu borçla çevirmeye çalışıyor… Ancak ödeme güçlüğüne düşenler, aldığı krediyi ödeyemedi. Bu dönemde takipteki kredi oranındaki artış adeta patlayarak bir yıl önceki döneme oranla yüzde 155,5 arttı; 6 milyar 567 milyon liraya çıktı.

AĞAOĞLU: “KREDİ KARTI BORCUNU ÖDEYEMEYENLERİN SAYISINDA 1 MİLYONU GEÇTİ BU TEHLİKE ÇANLARININ İŞARET SESİDİR”

VATANDAŞ: “BORÇ VARDI ZOR ÖDEDİM. BİRDAHA DA BORÇ ETMEYECEĞİM”

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun verilerini şu sözlerle özetledi….

AĞAOĞLU: “BUGÜN VALİDEN KAYMAKAMA TEMİZLİK PERSONELİMİZE KADAR HEPİMİZ BORÇLUYUZ ”

Diğer kaynaklar;

http://www.kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=64956#.VSvRWPmsV8E

 

Paylaş