Tatilcilere Darbe Girişimi

15 Temmuz’da yaşanan Darbe Girişimi’yle yaşanan gelişmeler vatandaşın planlarını altüst etti. Yıllık izinlerini bu dönemde kullanacak olan birçok vatandaş yaptığı tatil planı için organizasyon şirketleri ile sözleşmeler yaptı. Özellikle indirim için erkenden tatil planı yapanlar tatil izinlerinin geri alınmasıyla sözleşmelerini iptal edemediği için mağdur oldu. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Rıdvan Yıldız’da tüketicileri bilgilendirmek amaçlı konuyla ilgili bir dizi uyarıda bulundu.

Paket Tur Sözleşmelerinde Cayma Hakkı Tatilcilere Darbe Girişiminden Kurtarır

TÜSODER Genel Başkanı Yıldız, sözleşmenin tek taraflı feshinin mümkün olduğunu belirttiği açıklamasında: “Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 16. maddesinde bu konu detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu maddeye göre ‘Katılımcı, fesih talebini paket tur düzenleyicisi veya aracısına yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilir.’ Tüketicilerin bu konuda mağdur olmamaları için, sözleşme yaptığı firmaya tatil hizmet talebinden vazgeçtiğini yazılı bir şekilde bildirmesi gerekmektedir.” dedi.

Sözleşmeyi iptal eden tüketicilerin bazı durumlarda bir miktar ödeme yapmak durumunda kalacağını da ekleyen Yıldız: “Turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala yapılan fesih bildirimlerinde, sözleşmede belirtilmek şartıyla belirli bir tutar veya oranda kesinti yapılabilir. Eğer turun başlamasından en az 30 gün önce yapılmış fesihse hiçbir yasal yükümlülükten tüketici mesul tutulamaz. Bu madde kapsamında yapılacak bedel iadelerinin, fesih bildiriminin paket tur düzenleyicisi veya aracısına ulaşmasından itibaren on dört gün içerisinde katılımcıya yapılması zorunludur.” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

“Hepimiz Aynı Bayrağa Sarılıyoruz”

Darbe girişimi hakkında değerlendirmede bulunan TÜSODER Genel Başkanı Yıldız, Türkiye’nin zorlu bir dönemden geçirdiğinin de altını çizerek tüm vatandaşlara birlik çağrısında bulundu: “Türkiye’de demokrasinin gelişmesini engelleyen her türlü girişimi kınıyorum. Halkın iradesinin üzerinde hiçbir irade yoktur. Şuan herkese siyasi parti gözetmeksizin devlete ve millete sahip çıkma çağrısında bulunuyorum. Demokrasimize atılan bu lekeyi halkımız asla unutmayacaktır. Bu devlet hepimizin, hepimiz aynı bayrağa sarılıyoruz. Günlerdir sokaklarda birlik içinde olan her bir vatandaşımızın yanındayım. Birtakım olumsuz olaylar sebebiyle yaşanan ölümler için Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Basın mensuplarının bu yoğun gündemde yaptıkları tüm çalışmaları için onları tebrik ediyor, maruz kaldıkları şiddet olayları sebebiyle hepsine geçmiş olsun diliyorum. Bu ülke, bu millet çok daha güzel günler hak ediyor. Umuyorum ki bu kara bulutlar bir an önce ülkemizin üzerinden kalkar.”

 

 

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

*