Tankların Ezdiği Araçların Parasını Kim Verecek

15 Temmuz’da, Ankara ve İstanbul’da çok sayıda tank caddelere çıktı. İnsanların durdurmaya çalıştığı tanklar çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesinin yanı sıra, onlarca aracı da ezdi. Yanıtı aranan soru ise şu: Tankların ezdiği araçların parasını kim verecek. Uzmanlar, tankların ezdiği araçların için sigorta şirketlerinin zararı karşılamayacağını belirtiyor. Yapılması gereken, zararın giderilmesi için kaymakamlığa veya valiliklere başvurmak.

Türkiye’nin yanı sıra dünya 15 Temmuz darbe girişimini konuşuyor. 200’ü aşkın kişinin yaşamını yitirdiği yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği gecede çok sayıda otomobil de kullanılamaz hale geldi. Özellikle, İstanbul ve Ankara’da yollarda bulunan çok sayıda otomobil tank paletlerinin altında ezildi. Darbe girişimi nedeni ile yaralar sarılmaya çalışılırken, çok sayıda kişinin yanıtını aradığı soru ise, tankların ezdiği otomobiller nedeni ile oluşan zararı kimin karşılayacağı yönünde.

TANKLARIN TRAFİK SİGORTASI YOK
Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Kurucusu ve Genel Müdürü Taner Çağatay,  “Darbe girişimi sırasında birçok kişinin araçları zırhlı araçlar tarafından ezildi ve maddi zarar oluştu. Bilindiği üzere tankların trafik sigortaları yok. Hasar gören araçların bu hasardan dolayı kasko teminatları için de bu tür hasarı karşılayacak madde yok” dedi.

O KAPSAMDA DEĞERLENDİRİLMEZ
Taner Çağatay konu ile ilgili açıklamasının devamında “Bu olay kasko içerisinde olan terör, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler kapsamında değerlendirilmeyeceği için normal şartlarda kasko poliçesinden karşılanmayabilir” şeklinde konuştu.

BAZI ŞİRKETLER KARAR ALDI
Çağatay, “Bazı sigorta şirketleriyle yaptığımız görüşmelerde bir kısım sigorta şirketi, iyi niyete dayalı olarak teminata girip girmemesine bakılmaksızın bu hasarları ödeme kararı genel müdürlük nezdinde aldıkları karar doğrultusunda ödeyeceklerini bildirdiler” şeklinde konuştu.

GEREKLİ ÖZEN GÖSTERİLECEK
Türkiye Sigorta Birliği’nden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada ise “Sektörümüz 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan olaylarda araçları hasar gören kasko sigortası sahiplerinin maddi zararlarının teminat kapsamında olmamasına rağmen karşılanması yönünde gerekli özeni gösterecektir” denildi.

DAVA AÇILABİLİR
İstanbul Barosu’na üye Avukat Sefa Karcıoğlu ise, “Darbe girişimi nedeni ile maddi zararı oluşanlar, örneğin otomobili veya işyeri zarar gören varsa öncelikle idareye başvuracak. Bulunduğu kaymakamlık veya valiliğe başvurması gerekir. İdare, başvuruya cevap verecektir. Olur da, bu yolla zarar giderilmezse, vatandan dava yoluna gidebilir. Devleti, illerde temsil eden valiliklerdir. Dolayısı ile, zararın tazmini davasını valiliğe karşı açabilirler” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/tanklarin-ezdigi-araclarin-parasini-kim-verecek-40155872

Paylaş

Bir cevap yazın

*