Sigortada Paranızı Unutmuş Olabilir misiniz?

Bu yıl sigorta şirketlerinde alacağını unutan ya da farkında olmayan 175 bin 722 kişiden biri siz olabilir misiniz? Biriken 45 milyon 282 bin 396 liranın bir kısmı size ait olabilir. Eğer 15 Haziran 2018’e kadar sigortalılar ya da varisleri tarafından aranmaz ve tahsil edilmez ise bu para sigorta şirketleri tarafından Güvence Hesabı‘na aktarılacak.

Sigorta yaptıran kişilerin mirasçılarını hangi sigorta şirketleri ile çalıştığını bilgilendirmesi çok önemli.

Eğer bilmiyorlarsa, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi https://www.sbm.org.tr ,

Güvence Hesabı  http://www.guvencehesabi.org.tr/Hsap.aspx vb. güvenilir sitelere girerek, kendileri ya da akrabalarının (anne-baba gibi) TC Kimlik Numaraları ile sorgulama yapabilirler.

Sizin için bu parayı tahsil edelim diyen, aracı olmak isteyen “dolandırıcılara” karşı dikkatli olmak gerektiğini hatırlatmakta da fayda var.

2017’DE SİGORTADA 33 MİLYON LİRA UNUTULDU

Vatandaşın hayat poliçelerinde biriken parası ile aracından dolayı alması gereken hasar alacağı sigorta şirketlerinde unutulabiliyor.

“Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Sigortalar Kapsamında Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar Hakkında Yönetmelik” gereği özel hukuk hükümlerine tabi sigortalar kapsamında hak sahiplerine ödenmesi veya iadesi gereken her türlü prim ve tazminat gibi paralardan ilgili mevzuat uyarınca zaman aşımına uğrayanlar için;

Sigorta şirketleri, her yılın başında paralarını unutan sigortalıların listesini yayımlıyor, hak sahiplerine 15 Haziran’a kadar paralarını almaları için mektup ve telefonla çağrıda bulunuyor. Tüm bu çağrı ve bilgilendirmelere rağmen parasını yine unutanlar olabiliyor. Unutulan bu paralar da sigorta şirketleri tarafından yılda bir kez Güvence Hesabı’na devrediliyor.

Sigorta hak sabinin hayatta olmaması, mirasçılarının konudan haberdar olmamasının da bu paraların aynı bankalarda unutulan mevduatlar gibi büyük miktarlara ulaşmasına neden olabilmektedir.

Bu yıl 175 bin 722 kişinin unuttuğu toplam meblağ 45 milyon 282 bin 396 lirayı bulmuştur. Bu paralar 15 Haziran 2018’e kadar sigortalılar tarafından aranmaz ve tahsil edilmez ise 30 Haziran 2018’e kadar sigorta şirketleri tarafından Güvence Hesabı’na aktarılacaktır.

Onun için tüketicilerin bu sigorta alacakları ile ilgili sorgulamayı yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Taner ÇAĞATAY

TÜSODER Sigorta Komisyonu Başkanı

 

Bu arada, aranmayan paralar kapsamında Güvence Hesabı’na 2016’da 28 milyon 777 bin lira, geçen yıl ise 33 milyon 147 bin lira aktarılmıştı.

Paylaş

Bir cevap yazın

*