Sel, Su ,Dolu Hasarlarının Hızlı Ödenmesi

Son birkaç gündür artan yağışlar beraberinde Sel ve Su baskınlarını getirdi ve birçok araç , ev ve işyeri sel su baskınlarına maruz kaldı. Tabi ki hemen bu hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır mı? Sorusunu gündeme getirdi.

Bu konuda açıklama yapan Sigorta Brokeri ve Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyon Başkanı Taner Çağatay,  Sel-Su teminatı kasko sigortasında ek teminat olarak verilmekte ve karşılanmaktadır. Tüketicilerin burada poliçeyi alırken bu teminatın poliçede olup olmadığını kontrol etmeli hasar olduktan sonra bu teminatlar eklenemez ve hasarda ödenmez.

Tüketici ayrıca poliçesini alırken Sel su teminatı muafiyet olup olmadığını da kontrol etmelidir. Poliçe muafiyetli veya muafiyetsiz olarak yazılabilir. Sigortalının bilinçli ve profesyonel bir aracı ile çalışmasında çok büyük yarar vardır.

Bizlere gelen sorulardan bir tanesi de trafik sigorta bu hasarı karşılar mı? Cevap tabi ki de hayır…

Trafik sigortası sadece sürücülerin kusurlarından dolayı üçüncü şahıslara vereceği zararları karşılar.

Taner Çağatay ayrıca yaptığı açıklamada bugün bazı sigorta şirketleri brokerliğimize gönderdiği e mail de Sel ve Yer Kayması teminatlarına İstanbul, Bartın, Zonguldak, Yalova, Düzce, Tekirdağ başta olmak üzere birçok Marmara bölgesindeki şehirlerde kısıtlama koyduklarını belirtmişlerdir.

Sigortalı poliçesini alırken bu teminatların olup, olmadığını kontrol etmelidir.  Bizlerin en büyük maddi yatırımımız evimiz ve aracımız olduğu için güvence altına alırken de teminatları çok iyi kontrol etmemiz gerekmektedir.

Hükümet henüz bu hasarları doğal aft kapsamında ödeneceği ve hangi limitlerle ve şartlarla kapsayacağı konusunda bilgi verilmemiştir. Umarız Kasko ve konut poliçesi olmayanlar vatandaşlarımız için doğal afet kapsamında mağduriyetler karşılanır. Fakat en önemlisi vatandaşlarımızın bu konuda bilinçli olarak kendi ev ve araçlarını tercih ettikleri bir sigorta şirketinden güvence altına almalarıdır.

Hasarların daha hızlı ve sağlıklı ödenmesi açısından biz brokerlere ve aracı kurumlara gönderdikleri bilgilendirme yazısında aşağıdaki uyarılarda bulunmuşlardır. Sigorta Şirketleri ve aracı kurumlar önemli bir yoğunluk yaşamaktadır. Brokerliğimize gönderilen yazıda;

Öncelikli olarak araçların kullanılır hale getirilmesi için araçların cam servislerimizde camlarının değiştirilmesi , sonrasında size bildireceğimiz göçük onarım servislerimizden randevu alınarak kaporta hasarlarının giderilmesi olacaktır.

Bildiğiniz üzere tüm dünyada kullanılan boya ve kaportaya zarar vermeden vakum usulü teknikle kaporta göçükleri düzeltilmektedir.

Bu teknik aracın orijinalini bozmayacağı konusunda sigortalılarımız özellikle bilgilendirilmelidir.

Cam servis ağımızı Sigorta Şirketi Web adresinden tüm ilçe detayı ile görebilirsiniz.

Ayrıca zabıt tutanak tutturmaya gerek görülmemekte(sigorta şirketinizden teyit etmenizde yarar olup )beyan ile hasar başvuruları alınacaktır.

Konut ve işyerleri hasarları için eksper atanarak tespit tazmin sürecimiz gerçekleştirilecektir.

Bu tür afetlerin tekrar yaşanmaması dileği ile tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Paylaş

Bir cevap yazın

*