Petrolün Varil Fiyatı Düştü, Toplu Taşımaya Yansımadı

Siyah altın” olarak kabul edilen petrol, son 5 yılın en ucuz seviyesine geriledi. Dünya piyasasında varil fiyatı, 160 dolar’dan, 63 dolar’a kadar düştü…Durum böyle olunca da ülkemizde benzinin pompa fiyatı yüzde 17 oranında ucuzladı…Ancak buna rağmen, toplu taşıma ücretlerinde herhangi bir indirime gidilmemesi ise vatandaşın tepkisini çekti.

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük kentlerde toplu taşıma araçlarına ayrılan bütçe hergeçen gün artıyor.Çünkü ücretlere sistematik olarak zam yapılıyor.

“ÇOK PAHALI, 2.90 OLUR MU YAA, KAÇ MİLYON KİŞİ YAŞIYOR BURADA.”

Toplu taşımada zamların en önemli nedeni akaryakıtın pahalı olması gösteriliyor. Ancak artık öyle değil. Çünkü petrolün varil fiyatı hızla düşüyor.

AĞAOĞLU – “PETROL FİYATLARI 2008 YILINA GÖRE NEREDEYSE YÜZDE 60 DÜŞTÜ, POMPAYA YANSIYAN YÜZDE 17 FAKAT POMPAYA YANSIYANDA TÜKETİCİNİN CEBİNE YANSIMADI”

Petrolün varil fiyatı dünya piyasasında 160 dolar’dan 63 dolar seviyesine kadar geriledi. Türkiye’de ise bu düşüş aynı oranda olmadı ancak yinede “En yüksek değere ulaştığı 20 Haziran 2014’ten bu yana benzin yüzde 17, dizel ise yüzde 15’e varan oranlarda ucuzladı.

TANER YILDIZ – “HER ZAMAN SÖYLENİR BU FİYATLAR VATANDAŞLARIMIZA YANSIDI MI DİYE. EVET 55 LİTRELİK BİR DEPOSU OLAN VATANDAŞIMIZ 6 MİLYAR DOLARLIK DAHA AZ GİDERE SAHİP OLDU.”

Bakan Yıldız, iyi haberi böyle verdi ama tüketiciler aynı fikirde değil.

AĞAOĞLU – “BURADA BENZİN YÜZDE 17 UCUZLADI. YETERLİ YETERSİZ PETROLÜN UCUZLAMASININ YANINDA AZ AMA ULŞAIMDA HİÇBİR İNDİRİM YOK ÜSTELİK GEÇTİĞİMİZ AY TAKSİYE ZAM YAPILDI.”

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, benzin ve motorin fiyatlarını kalem kalem hesapladı. Her ikisindede fiyatlar 2,5 yıl öncesine döndü. Ama ulaşıma zamlar art ardına geliyor.

AĞAOĞLU – “METROBÜS TRAMVAY, OTOBÜS MİNİBÜS DOLMUŞ, TAKSİ UÇAK ULAŞIMDA HEPSİNDE BENZİNE YAPILAN ARTIŞ BU KADAR İNDİRİME RAĞMEN HİÇ YANSIMADI.”

Petrol fiyatlarındaki İndirimin, ulaşıma yansımamasına vatandaşlardan da tepki geldi.

“PETROL 100 KAÇ DOLARDI DÜŞTÜ, BİZİM KARTLAR AYNI MAAŞLAR AYNI”

Ağaoğlu, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle tüm ulaşım ücretlerinde de indirim olması gerektiğini söylüyor.

Paylaş