O Parayı Geri Alabilirsiniz!

Tüketici Sorunları Derneği Yön. Kur. Üyesi Mehmet İmrek, tüketicilerden gelen şikayetlere göre, su, elektrik ve doğalgazla ilgili kurumların, önceki abonenin borcunu, yeni abonelik başvurusunda bulunan kişinin ödemesi yönünde dayatmalarda bulunduğunu ileri sürdü.

İmrek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, su, elektrik ve doğalgazın,  çağdaş toplumlarda tüketicilerin zaruri ihtiyaçları olduğunu belirterek,  vatandaşların bu 3 temel gereksinime ulaşmasının kolaylaştırılması gerektiğini  söyledi.
 Yürürlükteki mevzuatlar gereği kullanıcının, konut veya iş yerinde su,  elektrik ve doğalgaz aboneliklerini, kendi adına sözleşme yaptırmak zorunda  olduğunu vurgulayan İmrek, şöyle konuştu:
 “Abonelik işlemlerinin mümkün olduğunca kolay ve hızlı şekilde  yapıldığı söylense de uygulamalardaki zorlamalar tüketicileri canından  bezdirmektedir. Tüketicilerden gelen şikayetler de ortaya çıkmıştır ki, su,  elektrik ve doğalgazla ilgili kurumlar, önceki abonenin borcunu, yeni abonelik  başvurusunda bulunan kişinin ödemesi yönünde dayatmalarda bulunmaktadırlar.  Hiçbir haklı gerekçesi olmayan bu dayatmanın kurumlarca keyfi şekilde  uygulamasını kabul etmiyor, bu kurumların yasalara aykırı uygulama yaptığını  ilgili makamlara ihbar ediyor ve konuyla görevli kurumları göreve davet  ediyoruz.”
Anayasa’nın 23. maddesine göre yerleşme ve yaşam hürriyetinin  vazgeçilemez bir hak olduğuna dikkati çeken İmrek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Bir başkasının sorumluluğundaki borçtan bir diğer kişi sorumlu  tutulamaz ve sözleşme hürriyetinden alıkonulamaz. Bu konuda söylem ile eylem  arasında tam bir tutarsızlık hakim. Mevzuatlar, su, elektrik ve doğalgaz  kullanıcısını zorunlu olarak kendi adına abonelik sözleşmesi yapmaya yükümlü  kılmaktadır. Buna rağmen su, elektrik ve doğalgaz tedarikçisi kurumlar,  tüketicileri hem mevzuata uymaları konusunda uyarmakta, bu uyarı gereğini yerine  getirmeye çalışan tüketicilere de kendileri tarafından akıl almaz ve kabul  edilemez uygulamalarla zorluklar çıkarılmaktadır.”
İmrek, konuyla ilgili mahkemelerin ve Yargıtay’ın emsal kararlarının  bulunduğunu belirterek, “Tüm bunlara rağmen abonelik işlemlerini yapamayan  tüketiciler, Tüketici Mahkemesinde ‘Muarazanın Men’i’ davası açıp abonelik  işlemlerini yapabilirler. Veya başkasına ait borcu ödeyip, ödeme makbuzunun  üzerine ‘abonelik işleminin tamamlanması için bana ait olmayan borcu ödemek  zorunda bırakıldım’ şeklinde bir şerhi düşüp daha sonra bu ödediği parayı icra  marifetiyle tahsil edebilirler” diye konuştu.

Paylaş