Metamfetamin ve Zararları

Haberlerde okul önlerinde uyuşturucu satıcıları ile uyuşturucu yapıcı ve kaçakçılarını okuyoruz, görüyoruz. Bunlardan en zararlılarından biri de Metamfetamin içeren uyuşturucu-uyarıcı.

Dünya üzerinde hızla yayılan çok ve tehlikeli bir uyuşturucudur çünkü yapımı kolay ve diğerlerine göre daha ucuz ve bağımlılık etkisi daha güçlüdür. Etkisi de eroin ve kokainden daha fazladır. Kullanıcılar arasında “met” “kristal” “taş” “buz” olarak da bilinir.

İlk kullanıldığında kısa dönem beyin aktivitesini artıran madde, kişide uyanıklık, canlılık, güçlü motivasyon ve haz keyif (hedoni) haline neden olmaktadır. Madde alındığında tansiyon ve vücut sıcaklığı yükselir, göz bebekleri genişler. İshal, bulantı, kusma da görülebilir. İleriki kullanımlarında ise bu haz keyif uyarılma hali tam tersi bir etkiye bırakır. Bununla beraber depresyon, amaçsızlık, keyifsizlik hali ortaya çıkar. Kullanımıyla beraber beyin fonksiyonlarını bozar, halüsinasyona neden olur, diş ve kemikleri eritir, kilo kaybı getirir, bağışıklık sistemi baskılanır.

Tüketiciler özellikle çocuklarını bu tür maddelerden uzak tutmak için uyanık olmalı, şüpheli ve gerekli durumlarda bir uzmandan yardım almalıdırlar.

 

TÜSODER üyesi Kimyager Fatih KÜÇÜKUYSAL

Paylaş

Bir cevap yazın

*